Miasto Smart City hackathon edukacja

Jesień z PFR dla Miast

PFR dla Miast
Jesień z PFR dla Miast

Lato powoli ustępuje chłodniejszym dniom, a my wracamy z wakacyjnych przygód do codziennych obowiązków. Przedstawiamy jesienną odsłonę projektów dedykowanych samorządom, które przynoszą nie tylko wiedzę, ale także nowe umiejętności i możliwości współpracy. Dlaczego warto wziąć w nich udział? Oto kilka powodów!

Hack the Climate

Projekt stworzony przez Polski Fundusz Rozwoju wspólnie z organizacją partnerską Nordic Edge, ma na celu wsparcie zielonej transformacji w miastach i skupia się na trzech wydarzeniach:

  • Warsztatach edukacyjnych w Warszawie - podczas szkolenia w dniach 17-18 października br., uczestnicy będą mieli szansę na opracowanie koncepcji aplikacji ułatwiających walkę ze zmianami klimatycznymi za pomocą metodyki Service Design
  • Wirtualnym hackathonie wdrożeniowym – podczas 48-godzinnego maratonu programowania międzynarodowe zespoły odpowiadać będą na wyzwania postawione przez 3 polskie i 1 miasto wyłonione po części szkoleniowej. Najlepsze rozwiązania informatyczne zostaną przetestowane przez finałowe miasta.
  • Wizycie studyjnej w norweskim Stavanger – wyjazd umożliwi uczestnikom zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami z zakresu ekologii i zrównoważonego rozwoju i będzie powiązana z uczestnictwem na Nordic Edge EXPO, podczas której zaprezentowane zostaną rezultaty wdrożeń hackathonu i podsumowane zostaną efekty projektu.

Dla miast zainteresowanych udziałem w projekcie przygotowaliśmy poradnik dla miast. Rejestracja dostępna jest pod linkiem jeszcze do 6 września.

HackSQL

Początek roku szkolnego to dobry moment na poszukiwanie i testowanie nowych możliwości w obszarze edukacji i rozwoju zawodowego mieszkańców - tych w wieku szkolnym i nie tylko. Już 4 września rozpoczynamy rekrutację wyzwań samorządów do HackSQL – maratonu programistycznego, którego celem jest stworzenie rozwiązań sprzyjających aktywizacji zawodowej mieszkańców, zwiększeniu ich kompetencji cyfrowych i dostosowania edukacji do nowych trendów czy potrzeb na rynku pracy. Poszukujemy wyzwań w następujących kategoriach:  

  • Kompetencje przyszłości 
  • Innowacyjna przedsiębiorczość
  • Nowoczesne kształcenie  
  • Cyfryzacja edukacji 

Cztery finałowe wyzwania rozwiązywane będą przez najlepszych programistów podczas największego stacjonarnego hackathonu w Europie – HackYeah, który odbędzie się w dniach 30.09-01.10 w Tauron Arenie w Krakowie. Poszukujemy samorządów, które widzą potencjał na rozwiązanie występujących lokalnie problemów z kształceniem za pomocą technologii i gotowe są na współpracę z innowatorami. Poprzez udział w hackathonie miasto ma szanse stać się partnerem projektu „Programuj Miasta z GovTech by PFR” i wdrażać przygotowane w trakcie wydarzenia rozwiązanie o wartości 35 tysięcy złotych.  

Giełda Miejskich Technologii

Wrzesień to również ostatnia szansa dla samorządów na zdobycie grantów na testowanie rozwiązań informatycznych dostępnych w Giełdzie Miejskich Technologii. VII nabór z pulą środków zwiększoną aż do 1,3 mln złotych rozpocznie się we wtorek 4 września i potrwa przez 2 tygodnie do 17 września 2023. Przed złożeniem wniosku warto dowiedzieć się „Jak rozmawiać z firmą technologiczną? Modelowa współpraca samorządu z biznesem”. Kurs online dostępny jest w Bazie wiedzy, a jego ukończenie jest jednym z warunków otrzymania grantu o wysokości do 50 tysięcy złotych.

 

Jesienna odsłona projektów to doskonała okazja do aktywnej wymiany wiedzy zarówno między polskimi miastami, jak i poprzez udział w międzynarodowym projekcie. Zgłoś swoje miasto i pomóż stworzyć dla Twojego samorządu narzędzie szyte na miarę lub wybierz jedno z rozwiązań dostępnych w Giełdzie Miejskich Technologii i testuj je nawet do 12 miesięcy.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Wyzwania mobilności miejskiej w perspektywie funduszy unijnych i obowiązujących regulacji
Miejskie dane w praktyce – podsumowanie Kursu Analityka Miejskiego PoukłaDANE
Następny

Zainteresują Cię również