miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #51 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
51

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu przeczytasz o powstającym w Krakowie Centrum Zarządzania Ruchem, nowej platformie kursowej EIT, sposobie Chin na utrzymanie porządku w jednym z parków, a także o założeniach budowanej w Kopenhadze ekowioski. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Nowa szansa na otrzymanie mikrograntów w 2023 roku 

Tylko do 29.01. gminy mają kolejną szansę na zdobycie grantu umożliwiającego bezpłatne testowanie dowolnego rozwiązania dostępnego na platformie. Trzeci nabór wniosków grantowych rozpoczął się 16 stycznia i potrwa przez dwa tygodnie do 29 stycznia 2023. W poprzednim naborze przyznaliśmy 7 grantów o łącznej wartości prawie 280 tysięcy złotych. Produkty smart city najbliższe miesiące przetestują: Bobolice, Boguszów-Gorce, Dąbrowa Górnicza, Starogard Gdański, Świdwin, Tarnów oraz Zarszyn. Niewykorzystane środki zostaną dodane do puli środków w III turze, co oznacza, że samorządy, które złożą wniosek w styczniu, mogą pozyskać granty o całkowitej wartości bliskiej 400 tysięcy złotych.   

Zarządzanie energią poprzez dane  - pierwsze w 2023 roku spotkanie KMP 

Jak zbierać i analizować dane, aby wyciągać z nich odpowiednie wnioski, a dzięki temu optymalizować zużycie energii w mieście? Ostatnie spotkanie Klubu Miast Przyszłości było okazją do posłuchania o tym, jak we Włocławku, poprzez wykorzystanie narzędzi analitycznych, udało się wygenerować oszczędności na poziomie miliona złotych. Zapoznaj się z nagraniem oraz prezentacją przygotowaną przez prelegenta. Aby być na bieżąco i otrzymywać powiadomienia o kolejnych spotkaniach Klubu Miast Przyszłości, a także innych inicjatywach PFR dla Miast, zapisz się do naszego newslettera.   

Kraków będzie miał Centrum Zarządzania Ruchem 

Kraków będzie miał Centrum Zarządzania Ruchem. Nowo powołane Centrum ma za zadanie skoordynowanie i jeszcze efektywniejsze zarządzanie danymi pozwalające na lepsze i łatwiejsze podróżowanie po Krakowie. Rozwój zaawansowanych systemów wymaga skoordynowania, tak by dostępne dzięki nim dane z jednej strony zostały efektywnie wykorzystane do optymalizowania podróży po mieście, z drugiej strony były otwarte na zewnątrz w myśl zasady „open data”. To wszystko Kraków będzie integrować w CZR (Centrum Zarządzania Ruchem), a będzie to możliwe dzięki zbudowaniu złożonego i nowoczesnego modelu ruchu, który umożliwi nie tylko efektywniejsze planowanie nowych ulic, ale również codzienne sprawniejsze zarządzanie ruchem na drogach i torowiskach miasta. 

Prawie 40 tys. uczniów wzięło udział w mobilnych warsztatach Laboratoriów Przyszłości 

Edukatorzy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości od września 2022 r. odwiedzają szkoły podstawowe w całej Polsce i prowadzą bezpłatne warsztaty dla uczniów z wykorzystywania najnowszych technologii. W ciągu niespełna 4 miesięcy zajęcia przeprowadzono dla niemal 40 tys. uczniów w 650 szkołach. Program będzie kontynuowany także w 2023 roku. Zainteresowanie szkół oraz pasja i zaangażowanie edukatorów przekładają się na entuzjazm uczniów. Doświadczają oni nauki przez zabawę, uzyskując kompetencje tak potrzebne w przesyconym nowymi technologiami świecie. Drukarki 3D, gogle VR, mikrokontrolery, sprzęty audio-video są już w kilkunastu tysiącach polskich szkół. 

Wrocław przygotowuje się do wprowadzenia Strefy Czystego Transportu

Władze Wrocławia chcą Strefy Czystego Transportu, która wykluczy część pojazdów. Generalnie chodzi o auta stare, zanieczyszczające środowisko. Realizując plany decydenci skorzystają z rekomendacji Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) i opinii mieszkańców. Ostateczna decyzja, poprzedzona analizami, badaniami i konsultacjami społecznymi, zapadnie w 2024 roku, ale przygotowania do jej podjęcia już się rozpoczęły. Na zlecenie władz miasta eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych zebrali dane o pojazdach jeżdżących po Wrocławiu. Eksperci polecają wprowadzenie strefy w 2025 roku, wzmocnienie jej w roku 2028 aż do osiągnięcia pełnego efektu w roku 2032. 

wiadomości ze świata

Europejskie miasta standaryzują wykorzystanie AI 

9 miast współpracujących za pośrednictwem Eurocities Digital Forum Lab opracowały darmowy „schemat danych” w modelu open source dla rejestrów algorytmów w miastach. Schemat określa informacje, które mają być gromadzone nt. algorytmów i ich wykorzystania przez miasto, wspiera odpowiedzialne korzystanie ze sztucznej inteligencji i stawia ludzi w centrum transformacji cyfrowej. Schemat danych został opracowany przez Brukselę, Bolonię, Region Stołeczny Brukseli, Eindhoven, Mannhein, Rotterdam i Sofię na bazie przykładu z Amsterdamu i Helsinek. Więcej informacji, w tym opracowany standard można zobaczyć na stronie - https://www.algorithmregister.org/  

Nowa platforma EIT Campus pomoże rozpowszechniać wiedzę o zrównoważonych miastach 

Platforma internetowa EIT Campus łączy szeroką gamę kursów i programów ze świata innowacji, zrównoważonego rozwoju, przedsiębiorczości i nowych technologii. Na platformie znajduje się kilkadziesiąt kursów przygotowanych we współpracy z ponad 200 partnerami. Zainteresowani miejskimi tematami odnajdą na platformie kursy dotyczące transportu, mobilności, natury w mieście, zaangażowania mieszkańców czy zrównoważonego planowania przestrzennego. 

Wielka Brytania szuka innowacyjnych rozwiązań dla transportu towarowego 

Brytyjski Departament Transportu uruchomił nowy program oferujący 7 mln GBP (8,58 mln USD), aby pomóc firmom w opracowaniu bardziej ekologicznych i wydajniejszych rozwiązań transportowych. Fundusz Innowacji Transportowych (FIF) będzie dostępny dla maksymalnie 36 małych i średnich brytyjskich przedsiębiorstw (MŚP), których zadaniem będzie opracowanie innowacji, dzięki którym transport towarowy będzie „bardziej wydajny, odporny i bardziej ekologiczny”. W szczególności poszukiwane będą rozwiązania, które odpowiedzą na trzy kluczowe problemy takie jak: brak gromadzenia i udostępniania danych międzybranżowych, trudności w transporcie intermodalnych oraz nieefektywność dystrybucji towarów. 

Autonomiczne zamiatarki ulic wyjadą na chińskie ulice  

Chińskie miasto Shenzhen zdecydowało się na wdrożenie autonomicznych zamiatarek, aby utrzymać porządek w jednej z największych atrakcji - parku o powierzchni liczącej ponad 500 tysięcy metrów kwadratowych. Zamiatarka zawiera technologię unikania kolizji, wykrywania ludzi i zaawansowanego prowadzenia po trasie. Dodatkowe inteligentne funkcje to sortowanie śmieci, wielofunkcyjne czyszczenie oraz wykrywanie przepełnienia. Władze miasta liczą, że wdrożenie zamiatarek pomoże obniżyć znaczne koszty utrzymania parku w czystości. Zautomatyzowane rozwiązania czyszczące zyskują na popularności w Chinach. W ubiegłym roku flota zamiatarek wprowadzona została na ulice miasta Guangzhou. 

Ekowioski przyszłością mieszkalnictwa 

Budowana w Kopenhadze ekowioska ma spełniać aż 17 celów Zrównoważonego Rozwoju. Oprócz zastosowania odpowiednich materiałów do budowy czy wyboru zielonych źródeł energii uwzględniane są także kwestie wyrównania nierówności społecznych czy troska o zdrowie i dobrostan mieszkańców.  Nazwany UN17, projekt obejmuje pięć budynków, które wkrótce mają pomieścić ponad tysiąc osób. Pod jego budowę miasto przeznaczyło działkę w położonej na południe od centrum dzielnicy Ørestad. Osiedle zaprojektowane jest w sposób zachęcający do spacerów, zarówno wśród budynków, jak i po ich pokrytych roślinnością dachach. We wspólnych ogrodach jest miejsce, by uprawiać warzywa i spotykać sąsiadów. Duża sala jadalna oferuje zajęcia ze zdrowego żywienia i gotowania. Na miejscu jest także siłownia I przyjmuje lekarz. Pomieszczenia są w nowoczesny sposób wentylowane, wypełnione naturalnym światłem i zaprojektowane tak, by zminimalizować hałas. 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #52 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #56 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również