miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #52 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
miejskie innowacje 52

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy o tym, jak kształtował się ruch pieszy w Warszawie w 2022 roku, największym parkingu rowerowym w Amsterdamie czy wpływie bioróżnorodności na zdrowie mieszkańców. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Miejskie dane w praktyce – podsumowanie Kursu Analityka Miejskiego PoukłaDANE

31 stycznia zakończyła się pierwsza edycja Kursu Analityka Miejskiego PoukłaDANE, czyli bezpłatnego programu edukacyjnego realizowanego przez PFR dla Miast oraz Integrator Danych Miejskich IRMiR skierowanego do przedstawicieli samorządów i mającego na celu zwiększenie ich umiejętności analitycznych w pracy z danymi miejskimi. Podczas finałowego spotkania zespoły reprezentujące 12 polskich samorządów przedstawiły wyniki swoich analiz opracowywanych przez ostatnie 2 tygodnie pod okiem ekspertów IRMiR. Wyróżniono dwa projekty – „Przystanek na czas” stworzony przez zespół złożony z przedstawicieli Kołobrzegu i Poznania oraz „Parkuj bez granic” wypracowany wspólnie przez Kielce i Tomaszów Mazowiecki.

Kolejne gminy będą testować innowacje – wyniki III naboru wniosków o mikrogranty

Kolejny nabór wniosków grantowych rozstrzygnięty! Znamy już 7 gmin, które przez kolejne miesiące przetestują bezpłatnie wybrane rozwiązania IT. W tym naborze o otrzymanie środków ubiegało się niemal 100 samorządów z całej Polski. Tym razem środki na testowanie wskazanego produktu informatycznego opublikowanego w Giełdzie Miejskich Technologii uzyskają: Ciechanów, Gliwice, Kąty Wrocławskie, Krosno, Mysłowice, Przemyśl oraz Rzeszów. Gminy te uzyskają łącznie niemal 350 tys. zł., dzięki którym będą mogły sprawdzić działania wybranych rozwiązań w swoich urzędach przez okres nawet 12 miesięcy. Kolejny nabór wniosków ruszy już w marcu, a czas pomiędzy naborami warto poświęcić na realizację kursu online „Jak rozmawiać z firmą technologiczną? Modelowa współpraca samorządu z biznesem”.

Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa – bezpłatne warsztaty

KPRM we współpracy z Instytutem Łączności – Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa prowadzi projekt „Sprawna telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa", który ma na celu zwiększenie świadomości Polaków w zakresie działania, wykorzystania, bezpieczeństwa i znaczenia mobilnych sieci telekomunikacyjnych, a tym samym usług (w tym publicznych) opartych o te sieci. W ramach projektu zrealizowane zostaną działania w następujących obszarach: walka z dezinformacją, edukacja, podstawy prawne procesu inwestycyjnego, bezpieczeństwo i jakość życia. Bezpłatne szkolenie dotyczące procesu inwestycyjnego zorganizowane w ramach projektu spotkało się z tak dużym zainteresowaniem, że organizatorzy zaplanowali 11 kolejnych edycji. Zgłoszenia można przesyłać na adres [email protected].

Jak wyglądał warszawski ruch pieszy w 2022 roku?

Średni ruch pieszy w 2022 roku był o 34% większy niż w roku 2021. Najmniej pieszych zaobserwowano w styczniu, a największa różnica między miesiącami w tych latach występowała w marcu, gdzie natężenie ruchu pieszego w marcu 2022 było o 55% większe niż w marcu 2021. Bez względu na porę roku, szczyt poranny i popołudniowy ruchu pieszego wypada kolejno około godziny 8 i 17. Zimą natężenie ruchu było najmniejsze i osiągało swoją maksymalną wartość na poziomie 131 os/h o godzinie 17. Najwięcej pieszych w szczycie popołudniowym zanotowano jesienią i wiosną. Największą liczbą pieszych wyróżniły się przede wszystkim miejsca turystyczne takie jak Stare Miasto, Nowy Świat oraz Łazienki Królewskie, obszary przyległe od Śródmieścia, a także okolice stacji metra czy węzły komunikacyjne.

Zdalne otwieranie bram i szlabanów w Olsztynie i Kołobrzegu

Olsztyn i Kołobrzeg pracują nad wdrożeniem rozwiązania, które pozwoli służbom ratowniczym na zdalne otwieranie bram i szlabanów przy budynkach, by szybciej dotrzeć z pomocą. Szlabany połączono w system zarządzany za pomocą jednej aplikacji. Na każdym szlabanie zamontowano czujnik z kartą SIM, dzięki czemu może on zostać otwarty zdalnie za pomocą aplikacji. Gdy służby ratownicze dojeżdżają na miejsce, muszą jedynie kliknąć w ikonę na mapie by otworzyć szlaban. Rozwiązanie pozwala na sterowanie dowolnym urządzeniem wyposażonym w automatykę sterującą. Po obiecujących wynikach testowania projekt przechodzi w fazę komercyjną, która wymaga m.in. zaangażowania zarządców prywatnych budynków.

wiadomości ze świata

Rozpoczęto nabór URBACT do Sieci Planowania Działań

URBACT ułatwia wymianę wiedzy i dobrych praktyk pomiędzy miastami i innymi szczeblami władzy. Celem jest promowanie zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju w miastach, doskonalenie polityki miejskiej oraz poprawa skuteczności polityki spójności w miastach. W ramach Sieci Planowania Działań miasta pracować będą w grupie 8 do 10 podmiotów z państw UE oraz Szwajcarii, Norwegii, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej oraz Serbii. W ramach działań wypracowane zostaną silne partnerstwa oparte na opracowanym planie działań. URBACT wesprze wszystkie tematy związane z lepszym zarządzaniem współpracą.

W jaki sposób zmapować miasto? Najlepsze narzędzia i techniki tworzenia map miejskich

Proces gromadzenia, opracowywania i ewaluacji danych przestrzennych i informacji środowiskowych nazywany jest mapowaniem miejskim. Można je wykonać przy użyciu szerokiej gamy instrumentów i metod takich jak system informacji geograficznej (GIS), teledetekcji czy badań terenowych. Wykorzystanie analizy danych w zarządzaniu miastem może pomóc w optymalizacji usług miejskich takich jak np. transport i usługi użyteczności publicznej. Urbaniści i decydenci mogą lepiej zrozumieć środowisko miejskie i dokonywać trafnych ocen dotyczących rozwoju miasta łącząc GIS, teledetekcję, badania terenowe, modelowanie i wizualizację 3D oraz analizę sieci.

W Amsterdamie otworzono podwodny parking dla rowerów

Do końca lutego Dworzec Centralny w Amsterdamie zostanie wzbogacony o dwa nowe podwodne parkingi dla rowerów, które w sumie zaoferują przestrzeń dla około 11 000 rowerów, co czyni go największym parkingiem rowerowym w stolicy Holandii. Parking Stationsplein połączony jest tunelem podziemnym z halą metra oraz dworcem centralnym w Amsterdamie. Dzięki temu podróżni będą w stanie sprawnie i bezpośrednio przesiąść się do środków transportu publicznego. Projekt powstał we współpracy z Muzeum Amsterdamskim.  

Jak bioróżnorodność wpływa na miasta i zdrowie mieszkańców? 

Najnowsze badanie przeprowadzone na 5,6 mln zinwentaryzowanych drzew w 63 miastach sugeruje, że włodarze nie powinni decydować się na konkretne gatunki jedynie na podstawie ich odporności i wyglądu, lecz powinni rozważyć strategiczne mieszanie gatunków oraz sadzenie rodzimych. Badanie wykazało, że w 98% badanych miast drzewa były grupowane według gatunków i około 46% drzew miejskich w USA to gatunki wprowadzone. Kluczowe jest jednak wykorzystanie naturalnie występujących gatunków, gdyż wspierają one lokalne ekosystemy, w tym społeczności ptaków i motyli. Naukowcy opowiadali się za dalszym badaniem różnorodności drzew według dochodów miast i innych czynników demograficznych.

Pasywne budownictwo w Kanadzie

Budowana w Kopenhadze ekowioska ma spełniać aż 17 celów Zrównoważonego Rozwoju. Oprócz zastosowania odpowiednich materiałów do budowy czy wyboru zielonych źródeł energii uwzględniane są także kwestie wyrównania nierówności społecznych czy troska o zdrowie i dobrostan mieszkańców.  Nazwany UN17, projekt obejmuje pięć budynków, które wkrótce mają pomieścić ponad tysiąc osób. Pod jego budowę miasto przeznaczyło działkę w położonej na południe od centrum dzielnicy Ørestad. Osiedle zaprojektowane jest w sposób zachęcający do spacerów, zarówno wśród budynków, jak i po ich pokrytych roślinnością dachach. We wspólnych ogrodach jest miejsce, by uprawiać warzywa i spotykać sąsiadów. Duża sala jadalna oferuje zajęcia ze zdrowego żywienia i gotowania. Na miejscu jest także siłownia I przyjmuje lekarz. Pomieszczenia są w nowoczesny sposób wentylowane, wypełnione naturalnym światłem i zaprojektowane tak, by zminimalizować hałas. 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #53 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #51 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również