miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #53 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
miejskie innowacje 53

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o konkursie na innowacyjne projekty samorządowe, zmianie w ruchu samochodowym w Lublinie, wypracowanych we francuskim hackathonie koncpecjach krajowego biletu na transport publiczny czy inteligentnych śmietnikach w Bukareszcie. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Miasto połączone z mieszkańcami – podsumowanie Klubu Miast Przyszłości 

Czy hackathony miejskie mogą faktycznie stać się narzędziem rozwoju innowacji? Na to pytanie odpowiedział Krzysztof Stańko – Pełnomocnik Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. Innowacji i Rozwoju podczas drugiego spotkania Klubu Miast Przyszłości. W trakcie webinaru zaprezentowana została platforma Connected City, która wypracowana została podczas Klimatonu dla Miast organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Rozwiązanie pozwala na zbieranie i prezentowanie danych z różnych źródeł, a miasto ma również pomysły na jego rozwój. Aby być na bieżąco ze spotkaniami Klubu Miast Przyszłości, zapraszamy do newslettera PFR dla Miast.  

Konkurs „Innowacyjny Samorząd” rusza już 2 marca!  

Innowacyjny Samorząd to projekt Serwisu Samorządowego PAP, w którym wyłaniane i nagradzane są najbardziej innowacyjne samorządy. Celem konkursu jest promocja kreatywnych samorządów oraz inspiracja pozostałych jednostek samorządu terytorialnego do podejmowania działań na rzecz innowacyjności. Aby wziąć udział w konkursie należy przesłać opisy zrealizowanych projektów, a głównymi kryteriami oceny jest nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań. Projekty mogą mieć charakter innowacji technologicznych, procesowych, społecznych, publicznych czy dotyczących instrumentów i usług wsparcia. Zgłoszenia przyjmowane są bezpłatnie do 31.03.2023 r.  

Wrocław dowie się, jakie inwestycje w zieleń są najbardziej opłacalne 

Projekt LIFECOOLCITY wesprze 10 tys. miast w procesie lepszego zarządzania zielenią miejską, a co za tym idzie – dostosowania do zmian klimatu. Projekt zakłada opracowanie innowacyjnej technologii teledetekcyjnej, sprzężonej z wyceną miejskich usług ekosystemowych mówi dr Zbigniew Szkop, ekonomista środowiska z WNE UW. Wrocław w ramach projektu stanie się poligonem badawczym, na którego przykładzie badacze sprawdzą, jaka jest wartość korzyści świadczonych przez ekosystemy miejskie. Ostatecznie dane pozyskane podczas projektu mają być realnym wsparciem przy podejmowaniu decyzji i działań planistycznych. Do 2030 roku narzędzie ma być gotowe do użytku dla innych europejskich miast. 

Światowy kongres rowerowy Velo-city odbędzie się w Gdańsku 

Europejska Federacja Cyklistów ogłosiła, że światowy kongres rowerowy Velo-city odbędzie się w 2025 roku w Gdańsku. Stolica Pomorza będzie pierwszym miastem w tej części Europy, które będzie gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia. Zaproponowany temat przewodni „Energising solidarity”, czyli energetyzująca solidarność zyskało uznanie komisji ECF. Konferencja jest corocznym spotkaniem szeroko rozumianej branży związanej z komunikacją rowerową i rokrocznie gromadzi setki uczestników z kilkudziesięciu krajów.  

Wjazd na Stare Miasto pod kontrolą kamer

W Lublinie rusza elektroniczny system rejestracji wjazdu pojazdów nieuprawnionych na teren Starego Miasta. Specjalne kamery będą odczytywać tablice rejestracyjne aut i porównywać je z danymi z bazy. Kamery rejestrują obraz w wysokiej jakości i przesyłają go do modułu analitycznego, który wykrywa i rozpoznaje tablice rejestracyjne pojazdów wjeżdżających i wyjeżdżających z obszaru Starego Miasta. Oprogramowanie porównuje numery rejestracyjne z wprowadzoną przez operatora listą pojazdów uprawnionych. W razie wykrycia pojazdu bez uprawnień system powiadamia operatora i zapisuje dane w bazie.

wiadomości ze świata

Mentoring w zakresie innowacyjnych instrumentów finansowych w programie PROSPECT+ 

PROSPECT+ to bezpłatny program mentoringowy dla samorządów w zakresie innowacyjnych instrumentów finansowych. Zakres obejmuje 5 obszarów tematycznych: budynki publiczne, budynki prywatne, oświetlenie publiczne, transport i lokalna produkcja energii. Do programu zgłaszać mogą się JST, które szukają przykładów wykorzystania instrumentów takich jak: umowy o poprawę efektywności energetycznej, fundusze odnawialne, zielone obligacje, finansowanie obywatelskie dla spółdzielni energetycznych itd. 2 marca o godz. 10:00 odbędzie się webinarium, podczas którego będzie można dowiedzieć się o aktualnym statusie prac nad REPowerEU oraz jak skorzystać z projektu.  

Koncepcja krajowego biletu na transport publiczny wypracowana podczas hackathonu 

Francuska agencja ds. innowacji w transporcie (AIT) przeanalizuje wdrożenie powstałych podczas hackathonu koncepcji i rozwiązań na wprowadzenie biletu, z którego będzie można korzystać we wszystkich rodzajach transportu publicznego we Francji. Minister transportu podkreślił, że potrzeba ambitnych i zdecydowanych działań, aby zredukować emisję gazów cieplarnianych w sektorze transport. W ramach hackathonu wypracowano 70 zgłoszeń, spośród których wyłoniono dwóch zwycięzców – France MOOV’ i Carte LEM. Zespoły będą skupiać się na dostosowaniu rozwiązania do wszystkich systemów transportu publicznego.  

Inteligentne śmietniki  w Bukareszcie 

Władze jednej z dzielnic Bukaresztu ogłosiły nowy projekt, którego celem jest wykorzystanie inteligentnych śmietników. Kosze na śmieci zostaną umieszczone pod ziemią, dzięki czemu zaoszczędzona zostanie przestrzeń na ulicy oraz zredukowany problem brzydkiego zapachu. Wszystkie kosze będą zintegrowane za pomocą elektronicznego systemu zasilanego przez komórki fotowoltaiczne. Kosze wyposażone w cyfrowe technologie, np. sensory będą w stanie wykryć czy wyrzucone odpady zostały odpowiednio posegregowane. 

20-minutowe przedmieścia alternatywą dla 15-minutowych miast 

Najnowsze badania pokazują, że pandemia miała bardzo duży wpływ na zachowania mieszkańców przedmieść, którzy nie tylko zainteresowali się lokalnymi sklepami i usługami i z czasem stali się ich patronami w momencie próby, ale również szukali miejsc do pracy zdalnej niewymagających od nich dojazdu do centrum miasta. Koncepcja 20-minutowych przedmieść ma dowodzić, że zagęszczanie poprzez reformę zagospodarowania przestrzennego, inwestycje transportowe oraz strategicznie zaplanowanej ekspansji mieszkaniowej i komercyjnej może stworzyć podmiejskie dzielnice dla ludzi, co może nieść za sobą przystępność cenową mieszkań i zrównoważony rozwój.  

Tampere testuje innowacyjne przejścia dla pieszych 

W okolicach sześciu szkół w Tampere prowadzone są testy specjalnych lamp wyposażonych w sensory, które będą w stanie wykrywać przechodniów i informować o tym kierowców migając przez pewien czas. Celem instalacji lamp jest umożliwienie kierowcom łatwiejszego wykrycia zbliżających się do przejścia przechodniów w ciemności. W ramach testowania rozwiązania zbierane są opinie kierowców – o tym, czy lampa pozwala im szybciej wykryć przechodniów oraz uczniów, którzy są głównymi użytkownikami przejść dla pieszych w pobliżu szkół.  

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #54 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #52 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również