aktualności wydarzenia smart city klub miast przyszłości

Nieczystości płynne pod kontrolą – Klub Miast Przyszłości

PFR dla Miast
Klub Miast Przyszlosci Gniezno

Jak wynika z raportu NIK prawie 90 proc. ścieków z gospodarstw, które korzystają z szamb, wciąż trafia do środowiska w stanie nieoczyszczonym. Znaczna część tych nieczystości trafia do rzek. Na 2,5 tys. gmin w Polsce ok. 90 proc. nie kontroluje zbiorników przydomowych, a to na nich spoczywa obowiązek związany z prawidłowym usuwaniem i oczyszczaniem ścieków na terenach nieskanalizowanych.  

Od początku tego roku wszedł w życie również nowy obowiązek sprawozdawczy, który obliguje polskie gminy do gromadzenia danych i cyklicznego raportowania na temat gospodarki nieczystościami płynnymi. Z wyzwaniami wynikającymi z nowych przepisów, jak również z problemem zagrożeń ekologicznych związanych z przedostawaniem się nieoczyszczonych ścieków do środowiska, mierzyło się także Gniezno. Bilans ilości ścieków oddanych do punktów zlewnych w gminie do ilości wody pobranej przez użytkowników wyniósł w ubiegłym roku zaledwie ok. 60%.   

Stworzenie rozwiązania, które pozwoliłoby gnieźnieńskim urzędnikom uprościć kontrolę nad obiegiem nieczystości płynnych wytworzonych przez gospodarstwa wyposażone w zbiorniki bezodpływowe lub przydomowe oczyszczalnie ścieków, było jednym z wyzwań zorganizowanego przez PFR oraz MFiPR Klimatonu dla Miast. Nad zaprojektowaniem dedykowanej aplikacji przez 48h pracowały zespoły programistyczne z całej Polski. 

Zapraszamy na kolejne wydarzenie z cyklu Klub Miast Przyszłości, które odbędzie się w czwartek 20 kwietnia o godz. 11:00. Podczas spotkania porozmawiamy o dwóch perspektywach pracy nad miejskim wyzwaniem zgłoszonym przez Gniezno w ramach hackathonu. Będziemy gościć Annę Gębską, przedstawicielkę zwycięskiego zespołu, która opowie o tym, jak początkujący startup może przygotować się do udziału w hackathonie i późniejszego wdrożenia w mieście. W drugiej części spotkania poznamy natomiast perspektywę przedstawicielek Urzędu Miejskiego w Gnieźnie – Kingi Kokoszyńskiej-Tekień i Marleny Fili z Wydziału Ochrony Środowiska, które i przedstawią korzyści dla samorządu z udziału w wydarzeniu i opowiedzą o tym, jak w praktyce działa aplikacja.  

Spotkanie odbędzie się standardowo w formule online i jest ono całkowicie bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych osób. Aby wziąć w nim udział, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy.  

 

 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miasto połączone z mieszkańcami – nagranie spotkania Klubu Miast Przyszłości
Przystanek na czas – spotkanie Klubu Miast Przyszłości
Następny

Zainteresują Cię również