aktualności wydarzenia smart city klub miast przyszłości

Autonomiczny transport w praktyce - podsumowanie spotkania Klubu Miast Przyszłości PFR

PFR dla Miast
Klub-miast-przyszlosci-autonomiczny-transport

Wykorzystanie transportu autonomicznego w komunikacji zbiorowej to nadal wizja przyszłości, jednak miasto Gdańsk postanowiło już teraz przygotować się na wdrożenie tej technologii i przetestować funkcjonowanie pojazdów bezzałogowych w praktyce. 

O zrealizowanych dwóch projektach, wykorzystujących bezzałogowe minibusy do przewozu pasażerów, opowiedziała podczas spotkania Klubu Miast Przyszłości PFR Magdalena Szymańska z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Testy pojazdów odbywały się do tej pory w ramach międzynarodowych projektów: Sohjoa Baltic i Sohjoa Last Mile. Przebieg drugiego projektu i jego efekty przedstawiliśmy już bliżej w artykule “Autonomiczny transport ostatniej mili”.

Prelegentka przygotowała interesującą prezentację, w której szczegółowo przedstawiła perspektywę miasta w kontekście wdrożeń pojazdów autonomicznych. Magdalena Szymańska podzieliła się dobrymi praktykami przy wdrażaniu podobnych projektów w polskich miastach. Odniosła się również do aktualnych ograniczeń prawnych i ich wpływu na możliwości wykorzystywania mobilności autonomicznej na terenach miast. W trakcie webinarium poruszone zostały także kwestie związane z dalszym rozwojem technologii i jej potencjalnego zastosowania w różnych obszarach.

Wszystkim, którzy nie mieli możliwości osobistego udziału w spotkaniu, polecamy zapoznanie się z obszerną prezentacją Magdaleny Szymańskiej na temat projektów, a także z udostępnionym nagraniem. W załączonej prezentacji można znaleźć również dodatkowe materiały zawierające podsumowanie obu projektów.

W planach mamy już kolejne spotkania Klubu, o których będziemy na bieżąco informować. Mamy nadzieję, że następne tematy będą cieszyć się równie dużym zainteresowaniem i staną się inspiracją do wdrażania innowacji w kolejnych miastach. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami o kolejnych spotkaniach Klubu Miast Przyszłości oraz innych projektach PFR dla Miast, dołącz do grona odbiorców naszego newslettera! Zapisy możliwe są przez formularz na stronie głównej.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miasto napędzane danymi – podsumowanie spotkania Klubu Miast Przyszłości
Miasto z potencjałem – podsumowanie Klubu Miast Przyszłości
Następny

Zainteresują Cię również