miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #14 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #14 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o propozycjach rozwiązań prezentowanych na Kongresie Polityki Miejskiej, pierwszym w Polsce laboratorium testowania nowych technologii wykorzystujących 5G, holenderskim standardzie udostępniania danych dotyczących mobilności i szeroko zakrojonym projekcie modernizacji sieci ciepłowniczej w Bukareszcie. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Kongres Polityki Miejskiej – wyzwania i rozwiązania

Podczas tegorocznego Kongresu Polityki Miejskiej zostaną zaprezentowane propozycje rozwiązań dla miasta dostępnego, kompaktowego, zielonego, inteligentnego i produktywnego. Grupy tematyczne stanowią cele aktualizacji Krajowej Polityki Miejskiej – w każdej z nich do konkretnych wyzwań przyporządkowane są karty projektów opracowanych przez ponad 180 ekspertów reprezentujących różne środowiska. Strona z rozwiązaniami umożliwia pozostawienie własnej oceny lub pomysłu.

W Łodzi powstanie pierwszy polski kampus testowania 5G

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna uruchomi 5G Lab – przestrzeń dedykowaną młodym firmom technologicznym, które chcą testować innowacje z wykorzystaniem nowego standardu łączności. Szybkość Internetu na terenie Łódzkiej Strefy osiągnie 850 mb/s przy zachowaniu minimalnych opóźnień, co umożliwi zastosowanie wielu technologii tzw. przemysłu 4.0, takich jak cyfrowe bliźniaki, transmisje VR czy autonomiczne pojazdy. ŁSSE stworzyła infrastrukturę 5G we współpracy z partnerami: Orange, Ericsson i UKE.

Energia geotermalna ogrzeje mieszkańców Konina

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Koninie podpisało umowę na budowę ciepłowni z urządzeniami służącymi do odbioru ekologicznej energii cieplnej pochodzącej z wody geotermalnej znajdującej się na głębokości 2660 m. Moc zainstalowana ciepłowni geotermalnej wynosić będzie 8,1 MW i zostanie ona wykonana do końca 2022 roku. Inwestycja kosztuje prawie 58,5 miliona złotych, z dofinansowaniem przekraczającym 24 miliony, w tym pożyczce ze środków NFOŚiGW oraz wsparciu z budżetu Miasta Konina.

Rewolucja mobilności w centrum Warszawy

Aleje Jerozolimskie w stolicy czeka metamorfoza. Ruchliwa ulica ma zmienić swój charakter – ograniczona zostanie liczba pasów dla samochodów oraz zostaną zlikwidowane ronda. W ich miejscu powstaną ścieżki rowerowe, pasy zieleni oraz komfortowej przejścia dla pieszych. Urząd argumentuje decyzję danymi – ruch samochodowy przez Most Poniatowski będący przedłużeniem Alei Jerozolimskich stanowi obecnie jedynie 5% ruchu przez Wisłę na terenie Warszawy. Inwestycja zostanie przeprowadzona przy okazji modernizacji linii średnicowej i budowy III linii metra, jej ukończenie planowane jest na 2030 rok.

Miasta połączył dwustronny portal

Mieszkańcy Lublina i Wilna od tygodnia mogą podglądać się poprzez trzymetrowe betonowe portale z wbudowanymi ekranami i kamerami. Konstrukcja przekazuje na żywo obraz pomiędzy miastami, lecz nie przesyła dźwięku. Instalacja szybko stała się atrakcją turystyczną, a mieszkańcy zaczęli przesyłać sobie wiadomości napisane na kartkach lub tablicach. Pomysł na cyfrowy most powstał w związku z pandemią COVID-19 i zamknięciem granic dla odwiedzających. 6 sierpnia portal ruszy w dalszą drogę – tym razem połączy Londyn i Reykjavik.

 

wiadomości ze świata

Małe i średnie miasta europejskie potrzebują więcej wsparcia

Unia Europejska musi w większym stopniu włączyć małe i średnie miasta w proces zwiększania inkluzywności przestrzeni – takie stanowisko przyjęli naukowcy i aktywiści wywodzący się z London School of Economics. Autorzy artykułu zauważają, że jedna trzecia ludności UE mieszka w miastach o populacji między 5 tys. a 100 tys. mieszkańców, co nie jest odzwierciedlone w kręgach decydentów tworzących polityki miejskie i międzynarodowe organizacje. Przez to programy integracji społeczności i przeciwdziałania rasizmowi najczęściej trafiają tylko do dużych miast, które nie są jedynym celem imigrantów.

Madryt rezygnuje ze strefy niskiej emisji?

W 2018 roku w centrum Madrytu została wprowadzona strefa niskiej emisji, po której nie mogły się poruszać pojazdy benzynowe zarejestrowane przed 2000 r. i diesle zarejestrowane przed 2008 r. Choć wprowadzenie strefy znacznie zmniejszyło zanieczyszczenia powietrza w stolicy Hiszpanii, decyzja ówczesnych władz była kontrowersyjna i spotkała się z dużym oporem miejskiej opozycji i wkrótce po zmianie władzy w 2019 roku usunięto strefę. Projekt stał się przedmiotem sporu polityczno-prawnego, który trwa do dzisiaj. Obecny prezydent Madrytu zapowiada jednak przywrócenie strefy w zmienionej formie.

Bukareszt zmodernizuje sieć ciepłowniczą dla miliona mieszkańców

Stolicę Rumunii czeka jeden z największych projektów modernizacji infrastruktury w Europie. W Bukareszcie zostanie wyremontowanych 212 km sieci ciepłowniczej dostarczającej energię do 1,2 miliona mieszkańców. Dzięki projektowi strata ciepła miedzy ciepłownią a odbiorcami ma zostać zmniejszona o 28%, dzięki czemu miasto oszczędzi znaczną ilość energii i ograniczy tym samym emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń do atmosfery. Projekt otrzymał dofinansowanie na kwotę 216 mln euro ze środków Funduszu Spójności UE.

Holenderskie miasta opracowują standard danych o mobilności

Największe miasta w Holandii – Amsterdam, Utrecht, Eindhoven, Rotterdam i Haga – podjęły współpracę w celu stworzenia standardu wymiany danych między samorządami i operatorami systemów współdzielonej mobilności. Grupa opracuje platformę będącą w zgodzie z unijnymi zasadami RODO, dzięki czemu miasta będą mogły wymieniać się danymi z operatorami i mieszkańcami bez naruszania zasad ochrony danych osobowych. W dalszej perspektywie planowane jest rozszerzenie wypracowanego standardu na pozostałe holenderskie miasta, a także inne kraje Unii Europejskiej.

Jak budować i wykorzystywać miejskie portale otwartych danych?

Inspiracje dotyczące otwierania danych można też znaleźć za oceanem – Bloomberg Cities Network dzieli się swoimi doświadczeniami z tworzenia portali open data, zarządzania nimi, a także inicjowania współpracy z mieszkańcami i firmami. Pierwszą radą jest udostępnianie danych w sposób zrozumiały i atrakcyjny dla użytkowników, w czym pomocne są mapy. Jako przykład podany jest portal atlas.phila.gov, który pozwala m.in. śledzić dane dotyczące nieruchomości. Autorzy podkreślają również rolę szkolenia mieszkańców z używania udostępnionych danych i radzą w jaki sposób skutecznie je prowadzić.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #15 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #13 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również