miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #2 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #2 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwytygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach o samorządach oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

Tytm razem przeczytacie m.in. o najciekawszych projektach opracowanych w ramach Akademii Miast Przyszłości PFR, lokalizacji fabryki pierwszego polskiego samochodu elektrycznego, sposobach na utrzymanie odpowiedniej temperatury w mieście oraz o planach transformacji nowojorskiej wyspy więziennej.

 

wiadomości z Polski

Rydułtowy, Zamość i Iława z najbardziej innowacyjnymi projektami

W dniu 11 grudnia zakończyła się pierwsza edycja Akademii Miast Przyszłości PFR. 60 reprezentantów z 30 średniej wielkości miast pracowało wraz z ekspertami przez trzy miesiące nad stworzeniem innowacyjnych projektów, które mają szansę na wdrożenie i mają poprawić jakość życia mieszkańców. Jury wyróżniło Rydułtowy za projekt karbonizacji odpadów; Iławę za rozwiązanie poprawiające efektywność energetyczną w obiektach użyteczności publicznej oraz Zamość za pomysł stworzenia pakietu usług cyfrowych dla mieszkańców.

Rzeszów wdrożył zieloną falę dla pojazdów uprzywilejowanych

Inteligentny System Transportowy funkcjonujący w Rzeszowie od 2015 roku został rozbudowany o nową funkcjonalność. Od teraz skrzyżowania z sygnalizacją zapewniają automatycznie zielone światło dla pojazdów uprzywilejowanych wyposażonych w nadajniki GPS. Dzięki technologii służby ratownicze nie muszą zwalniać przez skrzyżowaniem, jadą bezpieczniej i generują mniej hałasu. Jest to pierwsze wdrożenie takiego rozwiązania w Polsce.

W Jaworznie powstanie fabryka pierwszego polskiego elektryka

Wybrano lokalizację fabryki Izery – pierwszego polskiego samochodu elektrycznego. Jaworzno zostało wybrane spośród 30 potencjalnych lokalizacji dzięki odpowiedniemu zapleczu logistycznemu i możliwość stworzenia parku dostawców w okolicy fabryki. Spółka ElectroMobility Poland koordynująca projektem szacuje, że dzięki nowemu zakładowi pracę znajdzie 3 tys. osób przy produkcji Izery oraz 12 tys. u dostawców i kooperantów. Pierwszy samochód ma wyjechać w 2024 roku.

Model ESCO wesprze projekty termomodernizacji w samorządach

Polski Fundusz Rozwoju i NFOŚiGW podpisały porozumienie o współpracy we wdrażaniu w Polsce modelu przedsiębiorstwa usług energetycznych (ESCO). W ramach modelu prywatny podmiot przeprowadza termomodernizację i optymalizację zużycia energii np. budynku, a właściciel spłaca tę inwestycję z uzyskanych oszczędności. NFOŚiGW ma udzielać wstępnego finansowania inwestorowi, natomiast PFR zobowiązuje się do wykupienia kredytu zaciągniętego przez firmę przeprowadzającą inwestycję.

Raport o sytuacji mieszkaniowej seniorów w Polsce

Prawie połowa badanych seniorów mieszka w wielorodzinnych budynkach na wyższych kondygnacjach bez windy – to jeden z wniosków raportu sporządzonego przez Obserwatorium Polityki Miejskiej. Tzw. więźniowie czwartego piętra częściej chorują, mają trudności z wyjściem z domu i utrzymywaniem kontaktów społecznych. Autorzy raportu przytaczają dobre praktyki z zagranicy, np. regulacje niemieckie i francuskie ustanawiające standardy dostępności mieszkań dla osób z niepełnosprawnościami.

 

wiadomości ze świata

Czy covidowy lockdown naprawdę oczyszcza powietrze w miastach?

W wielu miastach na świecie pandemiczny lockdown przyniósł ulgę dla środowiska naturalnego. Mieszkańcy niektórych miast, takich jak Los Angeles czy New Delhi po raz pierwszy od dawna zobaczyli przejrzyste niebo. Jednak czy ten efekt utrzymał się? Na całym świecie emisja dwutlenku węgla spadła o 7% w porównaniu do roku 2019, ale poziom zanieczyszczeń powietrza, np. tlenków azotu po ponownym otwarciu miast czasem wzrastał ponad wartości sprzed pandemii.

Jak budować, aby schłodzić miasto

Singapur znany jest jako miasto ogrodów. Zieleń poza funkcją rekreacyjną pełni także bardzo ważną rolę w schładzaniu miasta – średnio nawet o dwa stopnie Celsjusza. W przypadku Singapuru ma to niebagatelne znaczenie, ponieważ utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury do życia jest bardzo kosztowne. Artykuł analizuje ciekawe sposoby na zaspokojenie potrzeby chłodu dla mieszkańców, problem w tym momencie egzotyczny z perspektywy Europejczyków, ale w kontekście postępujących zmian klimatu już nie tak odległy.

Nowojorska wyspa–więzienie przejdzie transformację

Przy bardzo dużej gęstości zaludnienia każdy nowy teren odzyskany przez miasto otwiera duże możliwości. Taka sytuacja pojawiła się w Nowym Jorku, gdzie więzienie słynące z niehumanitarnych warunków przetrzymywania więźniów ma zostać zamknięte. Więzienie w ciągu 6 lat pozostawi 160 ha do zagospodarowania na wyspie Rikers Island. Pomysłów na nowe oblicze wyspy jest wiele – od infrastruktury energetycznej i oczyszczalnię ścieków, przez stworzenie centrum nowoczesnego przemysłu po rekreację i mieszkalnictwo.

Włoska Aosta wspomni dzieła zmarłego artysty z udziałem mieszkańców

W związku ze śmiercią włoskiego artysty związanego z Aostą, władze miasta postanowiły unieśmiertelnić jego dzieła wspólnie z mieszkańcami. Francesco Corni, o którym mowa, specjalizował się w szczegółowych wizualizacjach historycznych miast. Jego rysunki przedstawiające Aostę z czasów Cesarstwa Rzymskiego zostaną wyświetlone na fasadzie budynku w centrum miasta, a mieszkańcy będą mogli zagłosować na ich ulubioną wizualizację. Zwycięski rysunek zostanie zamieniony w mural.

Miejskie trendy w 2021 roku

Choć 2020 rok nauczył nas, że trudno jest przewidywać przyszłość, grudzień zawsze jest obfity w prognozy trendów. Jedenastu ekspertów z branży technologicznej podzieliło się swoimi opiniami na temat najgorętszych miejskich innowacji nadchodzących w 2021 roku. Wśród najczęściej wymienianych trendów: koncepcja 15-minutowego miasta, postępująca elektryfikacja transportu, ekonomia współdzielenia i cyfrowi bliźniacy.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #3 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #1 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również