miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #3 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #3 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.    

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

W 2021 roku właściciele domów zgłoszą swoje źródła ciepła

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) jest projektem, który ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z polskich budynków. W 2021 roku zostanie uruchomione oprogramowanie umożliwiające zbieranie danych od właścicieli i zarządców nieruchomości. Po komunikacie ministra właściwego ds. budownictwa każdy właściciel domu będzie miał 12 miesięcy na wypełnienie elektronicznego formularza, w którym poinformuje o zainstalowanym źródle ogrzewania, a w przyszłości także o otrzymanych dofinansowaniach na walkę ze smogiem. CEEB będzie połączona z innymi rejestrami, m.in. z Centralnym Rejestrem Charakterystyki Energetycznej Budynków.

Rusza kolejny nabór do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych

Od 4 stycznia 2021 roku ruszy nabór wniosków na inwestycje w gminach, w których niegdyś funkcjonowały PGRy. Kolejny program w ramach RFIL oferuje łączne wsparcie w wysokości 250 mln zł – gminy będą mogły składać wnioski na inwestycje opiewające na kwoty od 50 tys. zł do 5 mln zł. W naborze będą preferowane inwestycje zainicjowane przez mieszkańców, sołtysów, rady sołeckie, zarządy osiedla i innych przedstawicieli lokalnej społeczności. Gminy mają 40 dni na złożenie wniosków poprzez formularz załączony w artykule.

Raport Polskiego Alarmu Smogowego – wymiana kopciuchów poniżej oczekiwań

Polski Alarm Smogowy sprawdził jak miasta wojewódzkie i miasta z tzw. listy WHO radzą sobie z wymianą kopciuchów. Najwięcej kotłów wymieniono w Krakowie (4188), na drugiej pozycji znalazły się Gliwice (2090), a na trzeciej Wrocław (1442). Tylko połowa miast wojewódzkich posiada informacje o liczbie kotów przeznaczonych do wymiany, natomiast spośród 113 najbardziej zanieczyszczonych miast tylko 20 policzyło swoje kopciuchy. Polski Alarm Smogowy w raporcie podkreśla, że bez świadomości liczby przestarzałych źródeł ciepła trudno prowadzić efektywne działania, a przy utrzymaniu dotychczasowego tempa ich całkowita likwidacja nastąpi dopiero za kilkadziesiąt lat.

Nowe obiekty na mapie rewitalizacji zabytkowej dzielnicy Zabrza

W Zabrzu już od wielu lat prowadzona jest konsekwentnie rewitalizacja zabytkowej dzielnicy Zandka. W 2008 roku miasto wykupiło od prywatnych właścicieli ponad 80 najstarszych budynków pohutniczych, co umożliwia sprawną realizację projektów modernizacyjnych. Wśród kolejnych obiektów, które zostaną poddane rewitalizacji będzie zabytkowy budynek Starej Gazowni, gdzie powstanie Centrum Usług Społecznych. W ciągu najbliższych kilku lat w Zabrzu zostaną zrealizowane podobne projekty o łącznej wartości 60 mln zł.

Sztuczna inteligencja pomaga maszynistom w oszczędnej jeździe

Maszyniści Warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej (SKM) od 2018 roku testują statyczny system eko-jazdy, który obserwuje odczyty z liczników poboru elektryczności i wskazuje kiedy należy przyspieszać, a  kiedy zwalniać pojazd, aby zredukować koszty energii i emisję CO2 do atmosfery. System już w 2020 roku ograniczył koszty o 1,8 mln zł, a są szanse na jeszcze większe oszczędności. W nowym roku SKM wprowadzi dynamiczny system wykorzystujący uczenie maszynowe w celu jeszcze lepszego dopasowania stylu jazdy do profilu trasy i rozkładu pociągów. Przewoźnik podkreśla, że system w dużej mierze opiera się na zaangażowaniu maszynistów, dlatego każdy z nich otrzymuje 10% kwoty, którą uda mu się zaoszczędzić dla spółki dzięki eko-jeździe.

 

wiadomości ze świata

Porównywarka kosztów budowy metra

Grupa badaczy z NYU Marron Institute of Urban Management stworzyła serwis o nazwie Transit Costs Project do porównywania kosztów budowy metra w miastach z całego świata. Naukowcy zgromadzili już dane dotyczące 574 tego typu przedsięwzięć z 50 krajów. W założeniu autorów serwisu narzędzie ma służyć do planowania inwestycji w infrastrukturę do transportu zbiorowego – przekaże użyteczną wiedzę dla urzędników, planistów i innych osób zainteresowanych projektami tranzytowymi i ich kosztami.

W czeskiej Pradze nieużywane torowisko zostanie zamienione w park

Po tym jak 150-letnia linia kolejowa Benesov została zastąpiona nowym odcinkiem, nieużywane torowisko ma zostać przekształcone w podłużną przestrzeń parkowo-rekreacyjną. Teren będzie podzielony na pas wolniejszy przeznaczony dla pieszych oraz szybszy dla rowerzystów, rolkarzy i łyżwiarzy (otwierany sezonowo). Pierwszy i najbardziej znany tego typu projekt, tzw. high-line, powstał w Nowym Jorku w 2009 roku. Promenada szybko stała się atrakcją zatłoczonego miasta.

Brytyjskie autobusy otwierają dane

Brytyjskie Ministerstwo Transportu realizuje projekt Bus Open Data Service (BODS), w ramach którego zbiera dane dotyczące lokalizacji i rozkładów jazdy miejskich autobusów. We współpracy z firmą prywatną dane te są standaryzowane i mają zostać udostępnione mieszkańcom miast oraz deweloperom tworzącym aplikacje mobilne oferujące mobilność jako usługę. Wszyscy operatorzy autobusów w Wielkiej Brytanii są prawnie zobowiązani do udostępniania danych dotyczących rozkładów jazdy, cen biletów i lokalizacji pojazdów do końca stycznia 2021 roku. 

Podniebne autostrady mogą ułatwić transport dronami w miastach

Dostawy kurierskie z wykorzystaniem dronów mogą być znacznie szybsze niż transport naziemny, ale wiążą się z wieloma wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa i regulacji. Autonomiczne drony w miastach będą musiały przelatywać nad infrastrukturą należącą do różnych właścicieli, co może powodować konieczność uzyskiwania wielu zgód. Londyńska firma Altitude Angel zamiast bezpośrednich ścieżek przelotu proponuje wytyczenie podniebnych autostrad, którymi poruszałyby się drony. Takie podejście ma być bezpieczniejsze i łatwiejsze pod względem uzyskania niezbędnych zgód.

Europejskie granty na innowacyjne projekty niskoemisyjne

Do 10 marca 2021 roku można składać wnioski o dofinansowanie na wdrożenie w małej skali innowacyjnych projektów związanych z niskoemisyjnymi technologiami. Kwota grantu wynosi od 2,5 do 7,5 miliona euro, a budżet przewidziany na dofinansowania wynosi 100 mln euro. Projekty będą oceniane pod względem innowacyjności, potencjału do ograniczenia emisji, dojrzałości projektu, skalowalności oraz efektywności ekonomicznej. Konkurs jest organizowany przez Komisję Europejską w ramach Funduszu Innowacji.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #4 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #2 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również