miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #4 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #4 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.    

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Najlepiej zagospodarowane przestrzenie publiczne w 2020 roku wybrane

Towarzystwo Urbanistów Polskich (TUP) wybrało najlepsze projekty w czterech kategoriach: przestrzeń publiczna w zieleni, zrewitalizowana przestrzeń publiczna w zieleni, zrewitalizowana miejska przestrzeń publiczna oraz Grand Prix. Nagrody otrzymały: Park Pamięci Wielkiej Synagogi w Oświęcimiu, rewitalizacja terenów zieleni w Świdnicy, zagospodarowanie byłych terenów kolejowych w Pleszewie oraz rozbudowa infrastruktury edukacyjnej na terenach administrowanych przez Geopark Kielce.

Polska Strategia Wodorowa przekazana do konsultacji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pokazało projekt Polskiej Strategii Wodorowej. Polska jako trzeci w UE i piąty na świecie producent wodoru upatruje w tej gałęzi gospodarki szansy na transformację energetyczną, m.in. w transporcie zbiorowym. Do 2025 roku po polskich miastach ma jeździć 500 polskich autobusów napędzanych wodorem tankowanych na 32 stacjach. Strategia przez kolejne 30 dni będzie konsultowana z interesariuszami, a kolejne miesiące mają przynieść porozumienie sektorowe ws. rozwoju technologii wodorowych oraz ustawę pn. prawo wodorowe.

Pilotaż Centrum Wsparcia Doradczego – partnerstwa dla rozwoju miast

Centrum Wsparcia Doradczego (CWD) to pilotażowy projekt doradczy Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej realizowany przez Związek Miast Polskich, który wspiera samorządy wspólnie działające na rzecz poprawy jakości życia swoich mieszkańców. W ramach projektu 337 gmin i 35 powiatów połączyło się w 38 partnerstw w celu wypracowania wspólnych strategii rozwoju i zaplanowania przedsięwzięć w ramach kolejnej perspektywy finansowej. W styczniu rozpoczęły się badania ankietowe mieszkańców.

Drugie Spotkanie Innowatorów Miejskich

Już 21 stycznia 2021 roku odbędzie się drugie spotkanie poświęcone miejskim innowacjom w ramach cyklu Connect & Scale up organizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Tematem przewodnim wydarzenia będzie różnorodność miejskich i regionalnych podejść do stymulowania innowacji. Przedstawiciele miast, startupy i inkubatory podzielą się swoimi doświadczeniami z tworzenia ekosystemu nowych technologii podczas panelów eksperckich, po czym uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w moderowanej sesji networkingu.

Prezydenci polskich miast w mediach społecznościowych

Portal Samorządowy sprawdził aktywność polskich samorządowców ze średnich i dużych miast na Facebooku i Twitterze pod kątem liczby obserwujących. Wyniki zostały podzielone przez liczbę mieszkańców i przedstawione w formie rankingu. O ile pierwsze miejsce Rafała Trzaskowskiego nie dziwi, na kolejnych pozycjach jest już kilka niespodzianek: w pierwszej dziesiątce znaleźli się także włodarze miast średnich, m.in. Starachowic, Przemyśla i Leszna.

 

wiadomości ze świata

Nowa unijna strategia na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności

Jaki ma być transport w Unii Europejskiej do 2050 roku? Sprawny, bezpieczny i przede wszystkim – bezemisyjny. Komisja Europejska przedstawiła strategię na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności wraz z planem działania składającym się z 82 inicjatyw, który będzie ukierunkowywał prace w ciągu najbliższych lat. Wśród kluczowych obszarów działań do 2030 roku są m.in. zainstalowanie 3 mln publicznych punktów ładowania pojazdów elektrycznych, podwojenie ekspresowych przewozów kolejowych oraz stworzenie europejskiej wspólnej przestrzeni danych dotyczących mobilności.

Czy mieszkasz w 15-minutowym mieście?

W odpowiedzi na to pytanie ma pomóc aplikacja 15-Minute City, która pokazuje ile czasu zajmuje nam dotarcie pieszo do najbliższych punktów usługowych, sklepów, szkół, środków transportu i terenów zielonych. Strona obecnie obsługuje jedynie teren Stanów Zjednoczonych – mieszkańcy dużych i zwartych amerykańskich miast w większości nie mają problemu z dotarciem do punktów usługowych w ciągu 15 minut, natomiast podróż do zielonych miejsc wypoczynku często zajmuje znacznie dłużej.

Arabia Saudyjska zapowiada budowę miasta linearnego

Choć nigdy nie doczekała się realizacji, koncepcja linearnego miasta znana jest nie od dziś. Już w 1883 roku zaprezentował ją hiszpański urbanista Arturo Soria y Mata. Teraz Arabia Saudyjska planuje zmaterializować śmiałą wizję i wybudować miasto o roboczej nazwie The Line o długości 170 km i liczące milion mieszkańców. Podróże mają być realizowane wyłącznie za pomocą superszybkiej kolei podziemnej i pojazdów autonomicznych. Początek budowy miasta planowany jest na bieżący rok.

Tallin najlepszym miejscem dla cyfrowych nomadów

Turystyczny portal Big 7 Travel przygotował ciekawe zestawienie miast, które oferują najlepsze warunki do pracy zdalnej. Kryteriami wyboru były koszty życia, dostępu do szybkiego internetu, wizy dla cyfrowych nomadów, dostęp do przestrzeni coworkingowych i społeczności przyjaznych ekspatriantom. Na szczycie rankingu znalazł się Tallin. Stolica Estonii wyróżnia się dynamicznym rozwojem branży cyfrowej, relatywnie niskim kosztem najmu mieszkania i kompaktowością miasta.

Ulice odzyskane przez mieszkańców w czasie pandemii

Pandemiczne realia w 2020 roku zmniejszyły wykorzystanie środków transportu zbiorowego i samochodów w miastach na całym świecie, przez co wiele ulic zmieniło swoje dotychczasowe funkcje. Mieszkańcy chętniej poruszali się pieszo i jednośladami, co przyczyniło się do powstania nowych deptaków i infrastruktury rowerowej w takich miastach jak Berlin, Mediolan, Paryż czy Bogota. Czy stopniowy powrót do normalności w 2021 roku sprawi, że kierowcy zażądają swojej przestrzeni z powrotem?

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #5 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #3 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również