miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #22 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #22 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o Klimatonie dla Miast, naborze do Laboratoriów Przyszłości, konferencji w sprawie zmian klimatu oraz rowerowym planie Paryża. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Klimaton dla Miast – do 3 listopada czekamy na zgłoszenia wyzwań samorządów

Jak wspólnie przeciwdziałać zmianom klimatycznym i sprawić, aby lokalnym społecznościom żyło się lepiej? Ruszył nabór do Klimatonu dla Miast – 48-godzinnego maratonu programowania organizowanego przez Polski Fundusz Rozwoju oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, który odbędzie się w dniach 3-5 grudnia. Samorządy mogą zgłaszać swoje wyzwania klimatyczne do 3 listopada. Zespoły programistyczne, które chcą podjąć wyzwanie i zawalczyć o nagrodę – 30 000 zł, mogą aplikować do 24 listopada na www.klimatondlamiast.pl.

Laboratoria Przyszłości – wsparcie finansowe na nowoczesne wyposażenie szkolne

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Zgłoszenia może dokonać dyrektor szkoły bądź organ prowadzący.

Wyniki I edycji naboru do Programu Inwestycji Strategicznych

Rządowy Fundusz Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych ma na celu zwiększenie skali inwestycji publicznych przez bezzwrotne dofinansowanie inwestycji realizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Wysokość bezzwrotnego dofinansowania zależna jest od obszaru priorytetowego, w którym mieści się planowana inwestycja. Program realizowany jest przez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK. Pierwsze edycja pilotażowego naboru wniosków o dofinansowanie trwała od 2 lipca do 15 sierpnia 2021 roku. 25 października opublikowane zostały wyniki pierwszego naboru wniosków, liderami są jednostki z województw mazowieckiego oraz śląskiego, które otrzymały kolejno 2,8 oraz 2,1 mld zł dofinansowania.

Pilotażowy program transportu dronami

Transport ładunków przy pomocy dronów staje się faktem w warunkach miejskich, a dokładnie w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która w porozumieniu z samorządem Sosnowca, czołowymi firmami BSP (bezzałogowe statki powietrzne) oraz najważniejszymi instytucjami lotniczymi w kraju przygotowuje serię cyklicznych przelotów dronem w warunkach miejskich, mających transportować pilny ładunek medyczny na dystansie 3 km. Do przeprowadzenia testów posłużą zaawansowane rozwiązania technologiczne. Firma Dronehub, będąca europejskim liderem w rozwiązaniach typu drone-in-a-box, dostarczy drona oraz stacje dokujące (tzw. huby).

Paczkomaty z czujnikami jakości powietrza

Od 18 października na urządzeniach InPost w miastach partnerskich programu InPost Green City pojawiają się czujniki, wskazujące jakość powietrza. Jest to jeden z elementów ekologicznych inwestycji w urządzenia, które już na stałe wpisały się w polską tkankę miejską. Umieszczenie czujników na paczkomatach pozwoli na dokonywanie dokładniejszych pomiarów i pozwoli śledzić wahania jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Użytkownik paczkomatu będzie miał możliwość sprawdzenia temperatury, ciśnienia i wilgotności z poziomu aplikacji. Oprócz wdrażania czujników część paczkomatów zasilana jest energią słoneczną i otoczona antysmogową kostką. 

wiadomości ze świata

Konferencja w sprawie zmian klimatu (COP26)

W dniach 31.10 – 12.11. w Glasgow odbędzie się 26. konferencja stron (COP26) Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w celu sfinalizowania zasad wdrożenia porozumienia paryskiego z 2015 r. i wzmocnienia globalnego zobowiązania do działań w dziedzinie klimatu. Państwowi delegaci, szefowie rządów i głowy państw spotkają się, by debatować o zmianie klimatu i jej przeciwdziałaniu. Jak wynika z opublikowanego ostatnio oficjalnego programu wydarzenia, jednym z kluczowych punktów rozmów będzie zadeklarowanie przez poszczególne państwa działań mających na celu utrzymanie globalnego wzrostu temperatury na maksymalnym poziomie 1,5°C. Temat miast i regionów i ich wypływ na klimat będzie szczegółowo omawiany 11 listopada podczas drugiego tygodnia wydarzenia.

JASPERS – finansowa pomoc dla samorządów

W najnowszym raporcie Europejskiego Banku Inwestycyjnego odnajdziemy podsumowanie projektów realizowanych w ramach inicjatywy JASPERS. Głównym celem tego programu doradczego jest realizacja miejskich projektów promujących ekonomię obiegu zamkniętego, zrównoważony transport, redukcję zanieczyszczeń i rozwój innowacji. Jednym z opisywanych w raporcie projektów jest wielosektorowe wsparcie dla Poznania, który zajął się rozwojem zrównoważonego transportu i sieci kanalizacyjnych, a także pozyskał środki na wyposażenie regionalnego szpitala i prace badawcze na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.

Rowerowy plan Paryża

Paryż ogłosił plan znaczącego rozwoju infrastruktury rowerowej, która może uczynić z niego jedno z najbardziej przyjaznych rowerom miast na świecie. Do 2026 roku w Paryżu ma postać 180 km nowych, wydzielonych ścieżek rowerowych oraz 180 000 miejsc parkingowych dla rowerów. Rozwinięta zostanie również infrastruktura wokół punktów łączących przedmieścia z miastem, aby stworzyć efektywniejsze połączenia. Zapowiedź „Planu Rowerowego” jest odpowiedzią na rosnącą presję mieszkańców, w czasie pandemii wzrosła bowiem liczba aktywnych rowerzystów i obecnie Paryż odnotowuje prawie milion podróży rowerowych dziennie. Budżet inwestycji szacowany jest na kwotę 250 milionów euro.  

Nowa technologia wspomaga osoby z niepełnosprawnościami

Sutton, miasto leżące w Wielkiej Brytanii zdecydowało się na wdrożenie sensorów IoT usprawniających korzystanie z parkingów przez osoby z niepełnosprawnościami. Sensory będą używane na miejscach dla osób z niepełnosprawnościami i w czasie rzeczywistym będą dostarczać informacji na temat czasu oraz częstotliwości ich użycia. Rada miasta stojąca za pomysłem wdrożenia ma nadzieję, że projekt pomoże w podejmowaniu świadomych decyzji podczas rozwoju układu dróg i uwzględni w tym procesie użytkowników z niepełnosprawnościami.

Ekologiczny materiał do izolowania budynków

Ilość odpadów generowanych co roku przez budownictwo i renowacje przewyższa ilość wszystkich innych śmieci w miastach. Brytyjski start-up Biohm zaproponował nowe tworzywa, które mogą zastąpić tradycyjne materiały. Nowa fabryka firmy, która swoją działalność rozpocznie na początku 2022 roku rozpocznie produkcję materiału izolacyjnego uzyskanego z grzybni. Będzie to pierwszy produkt start-upu – biodegradowalny i przewyższający funkcjonalnością standardowe izolatory. Grzybnie i struktury oparte na grzybach bardzo przypominają to, co otrzymuje się w plastikowych tworzywach izolacyjnych. Co ważne, są również trwałe i mniej łatwopalne oraz możliwe do skompostowania lub ponownego użytku.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #23 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #21 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również