miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #41 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #41 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o Klastrze Energii w Raciborzu, rozbudowie myjni zgodnie z założeniami GOZ, silver tsunami oraz jak Finowie gromadzą ciepło na zimę. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Przestrzenie kreatywno-warsztatowe

Publikacja „Przestrzenie kreatywno-warsztatowe. Makerspace’y, fab laby i warsztaty w przestrzeniach polskich miast”, powstała w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR) w ramach badań niecyklicznych Obserwatorium Polityki Miejskiej. Opracowanie dotyczy przestrzeni kreatywności typu makerspace i wpisuje się w badania podejmowane w IRMiR w ramach dwóch zespołów: zespołu urban labu oraz zespołu pracującego nad dzielnicami innowacji. Publikację pobrać można pod tym linkiem.

Unicorn Hub – przedłużony nabór wniosków do 9 rundy

W ramach Platformy Unicorn Hub, start-upy poddane zostaną trwającemu do czterech miesięcy programowi inkubacji, mając do dyspozycji szeroki pakiet usług podstawowych oraz szeroki pakiet usług specjalistycznych. Efektem procesu inkubacji są co najmniej 184 startupy, które zostaną przygotowane do rozpoczęcia działalności rynkowej. Projekt ma na celu inkubację innowacyjnych pomysłów biznesowych, ze szczególnym uwzględnieniem branż takich, jak: IT / ICT, Medycyna / Zdrowie Publiczne, Smart City / Transport. Nabór pomysłów biznesowych trwa do 9 sierpnia, a już 3 sierpnia odbędzie się warsztat, podczas którego uczestnicy dowiedzą się jak działa Platforma Startowa i jak wypełnić wniosek.

Klaster Energii w Raciborzu

Na mocy porozumienia pomiędzy miastem, koordynatorem, a spółkami komunalnymi i przedsiębiorstwami w Raciborzu powstał klaster energii. Celem przedsięwzięcia jest obniżenie cen za energię elektryczną. Kolejnym krokiem rozwoju instytucjonalnego Raciborskiego Klastra Energii, będzie zaproszenie do porozumienia przedsiębiorców, prowadzących swoją działalność gospodarczą na obszarze gminy. W pierwszej kolejności Koordynator Raciborskiego Klastra Energii zorganizuje serie audytów energetycznych oraz analizy stanu, w jakim znajdują się budynki należące do miasta oraz przedsiębiorstwa będące częścią klastra energii. Następnie klaster przystąpi do budowy odnawialnych źródeł energii, magazynów energii, systemów zarządzania energią, a także pozostałej infrastruktury umożliwiającą zwiększenie poziomu bilansowania energii elektrycznej na obszarze miasta.

Konkurs 9. edycji programu Eco-Miasto 2022

28 września 2022 roku w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się coroczna konferencja organizowana w ramach Programu Eco-Miasto. Celem tegorocznej konferencji jest zwrócenie szczególnej uwagi na integrację dyskusji o środowiskowym, społecznym i gospodarczym rozwoju polskich miast. Skupi się ona nie tylko na kreśleniu globalnych, europejskich i krajowych trendów czy pokazywaniu dobrych praktyk, ale również na poszukiwaniu nadziei – na to, że wciąż możliwe jest zarówno odpowiedzenie na kryzysy środowiskowe. Razem z konferencją odbywa się konkurs o tytuł Eco-Miasto 2022, do którego zgłoszenia przesyłać można do 31 sierpnia 2022r.  

Rozbudowa myjni autobusowej zgodnie z założeniami GOZ

W ramach projektu pn. „Rozbudowa myjni autobusów zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym” Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne - Rzeszów Sp. z o.o. otrzyma z NFOŚiGW ponad 1,6 mln zł dotacji. Zasadniczym celem projektu będzie zwiększenie zdolności adaptacyjnych MPK do zmian klimatu poprzez rozbudowę istniejącego budynku myjni autobusów w oparciu o założenia GOZ. Zaplanowane działania mają przyczynić się do wtórnego wykorzystania zasobów przedsiębiorstwa, szczególnie wody i energii. Partnerem projektu jest norweska organizacja pozarządowa – International Development Norway, która będzie aktywnie włączona w działania edukacyjno- promocyjne. wiadomości ze świata

Najbardziej inteligentne miasta świata i azjatyckie innowacje w „Monitoringu trendów w innowacyjności”

Szczegółowe przedstawienie koncepcji smart city, ranking najbardziej inteligentnych miast i nowatorskie rozwiązania wdrażane w Azji – m.in. te tematy poruszone zostały w najnowszym “Monitoringu trendów w innowacyjności”. Celem publikacji jest przedstawianie zjawisk korzystnie wpływających na rozwój innowacyjnych rozwiązań, wzrost przedsiębiorczości i poprawę życia społeczeństw, szczególności funkcjonujących w ramach Narodowych Systemów Innowacji (NSI). Najnowszy raport PARP prezentuje najciekawsze inicjatywy z zakresu rozwoju innowacyjności w krajach dotychczas przedstawionych w Raportach, takich jak Norwegia, Wielka Brytania, Malezja, Korea Południowa czy Stany Zjednoczone, a także analizę Narodowego Systemu Innowacji w Holandii.

Duże niemieckie miasta zaczynają oszczędzanie energii

Po apelu ministra gospodarki Roberta Habecka duże miasta w Niemczech postanowiły podjąć działania w celu oszczędzania energii. Władze miejskie w Hanowerze postanowiły m.in. zrezygnować z podgrzewania wody w basenach krytych i zewnętrznych, a w obiektach sportowych będzie można brać tylko zimne prysznice. Zdecydowano również, że ratusz, muzea i zabytki nie będą już podświetlane. Miasto w ten sposób chce ograniczyć zużycie energii o co najmniej 15%. Oszczędności planują również firmy – z badania Izby Przemysłowo-Handlowej wynika, że dwie trzecie z 500 ankietowanych firm zakłada oszczędzanie na gazie i elektryczności na poziomie 10 proc.

Silver tsunami uderza w Europę

W ramach projektu BaltSe@nioR 2.0 powstał przewodnik „Od słów do czynów: Przewodnik po przestrzeniach publicznych przyjaznych seniorom”. (From Words to Actions: A guide to senior friendly public spaces). Publikacja ta podejmuje jeden z głównych europejskich tematów, jakim jest starzejące się społeczeństwo. Zmiana demograficzna wypłynie nie tylko na nasz klimat społeczny, kulturowy i polityczny, ale będzie miała również daleko idące konsekwencje w planowaniu i projektowaniu miast. Badania jasno wskazały, że seniorzy są różnorodną grupą – nie powinniśmy automatycznie myśleć o nich jako o delikatnych i powolnych. Ważne jest również tworzenie przestrzeni, która pozwoli na pielęgnację ducha wspólnoty poprzez m.in. organizowanie spotkań wielopokoleniowych.

Atlas wykorzystania sztucznej inteligencji przez miasta

Global Observatory for Urban AI zainicjowało stworzenie internetowego „Atlasu” ze szczegółowymi informacjami na temat projektów sztucznej inteligencji miejskiej (AI) na całym świecie, z naciskiem na zgodność z zasadami etycznymi. Celem projektu jest pomoc miastom w skutecznym i etycznym wdrażaniu sztucznej inteligencji poprzez ramy i przykłady projektów, polityk i strategii z rzeczywistego świata. Atlas of Urban AI zawiera obecnie 106 inicjatyw z 36 państw, jednak samorządy mogą zgłaszać swoje rozwiązania. Większość projektów wymienionych w Atlasie dotyczy zarządzania i usług miejskich, a następnie usług społecznych, mobilności, środowiska i planowania urbanistycznego.

Jak Finowie gromadzą ciepło na zimę?

Myślą przewodnią w Finlandii, która znaczną część energii wykorzystuje do ogrzewania mieszkań stało się magazynowanie w postaci ciepła energii pochodzącej np. z farm słonecznych. Przechowywanie energii elektrycznej jako ciepła jest w rzeczywistości 50 do 100 razy bardziej wydajne niż magazynowanie jej w bateriach. W takim procesie operuje się wodą, która jest podgrzewana i przechowywana w zasobniku ciepłej wody na dzień, tydzień, a nawet cały sezon. Inna instalacja w Kankaanpää jest jeszcze bardziej ekologiczna i do podgrzewania wykorzystuje ciepło odpadowe pochodzące z działającej serwerowni.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Wykorzystanie formuły ESCO dla efektywności energetycznej w Sosnowcu
Miejskie Innowacje #40 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również