miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #50 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Prasowka grudzien

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

To już 50 wydanie, w którym piszemy m.in. o wykorzystaniu energii słonecznej w Łodzi, odzyskiwaniu ciepła z warszawskiego metra, planie wprowadzenia nowego podatku w Barcelonie, czy duńskim eksperymencie, który ma umożliwić przedłużenie sezonu rowerowego na zimę. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Wyniki II naboru wniosków grantowych 

Kolejny nabór wniosków grantowych rozstrzygnięty! Znamy już 7 gmin, które przez kolejne miesiące przetestują bezpłatnie wybrane rozwiązania IT. W tym naborze o otrzymanie środków ubiegało się aż 112 samorządów z całej Polski. Tym razem środki na testowanie wskazanego produktu informatycznego opublikowanego w Giełdzie Miejskich Technologii uzyskają: Bobolice, Boguszów-Gorce, Dąbrowa Górnicza, Starogard Gdański, Świdwin, Tarnów oraz Zarszyn. Gminy te otrzymają łącznie prawie 280 tysięcy złotych, dzięki którym będą mogły sprawdzić działanie wybranych rozwiązań w swoich urzędach.  

Poukładaj dane w swoim mieście – rekrutacja do programu edukacyjnego PoukłaDANE 

Rozpoczęła się rekrutacja do bezpłatnego programu „Kurs Analityka Miejskiego” realizowanego przez PFR dla Miast oraz Integrator Danych Miejskich IRMiR, który jest skierowany do przedstawicieli samorządów i ma na celu zwiększenie ich umiejętności analitycznych w pracy z danymi miejskimi. W czasie trwania kursu 12 wybranych samorządów będzie pracowało na konkretnych miejskich wyzwaniach w obszarach: środowisko i adaptacja do zmian klimatu, gospodarka nieruchomościami, dostępność usług publicznych oraz monitorowanie rozwoju miasta. Spotkania odbędą się stacjonarnie w Warszawie. Rekrutacja trwa do 23.12.2022 r. 

Analiza danych miejskich – podsumowanie ostatniego spotkania Klubu Miast Przyszłości 

Na ostatnim w tym roku spotkaniu Klubu Miast Przyszłości, Olaf Osica, Dyrektor Biura Strategii i Analiz przedstawił główne zadania Korpusu i opowiedział o stosowanych narzędziach. Podzielił się również efektami dotychczasowych analiz opracowanych przez Biuro Strategii, które zostały udostępnione w publikacji Warszawa w pandemii COVID-19 oraz w formie interaktywnego dashboardu agregującego dane związane z kryzysem uchodźczym, wywołanym agresją militarną Rosji w Ukrainie. Podczas spotkania nasz gość opowiedział także o motywacjach do utworzenia zespołu analitycznego i podzielił się dobrymi praktykami, które warto wcielić w życie, by bardziej efektywnie zarządzać nie tylko posiadanymi zbiorami danych, ale również procesami wewnątrz organizacji.  

59 miejskich obiektów będzie czerpać energię ze słońca 

Zgodnie z zapowiedziami władz Łodzi, panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na przedszkolach, szkołach, żłobkach i domach pomocy społecznej. Inwestycja ma odczuwalnie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną i przynieść ponad 1 mln zł oszczędności rocznie. Przewiduje się, że po wprowadzeniu fotowoltaiki nastąpi obniżenie rachunków za energię elektryczną; redukcja kosztów szacowana jest na ok. 1,1 mln zł rocznie, przy stawce za 1 MWh 785 zł netto + akcyza + VAT. Dodatkowe korzyści to poprawa bezpieczeństwa zasilania placówek w energię, dzięki wprowadzeniu drugiego źródła oraz obniżenie emisji gazów cieplarnianych o ok. 27 proc. 

Odzyskiwanie ciepła w warszawskim metrze 

Metro Warszawskie i Veolia Energia Warszawa będą analizować potencjał energetyczny odzysku ciepła z infrastruktury metra m.in. tuneli, stacji i systemów wentylacji, w celu zasilenia tym ciepłem warszawskiej sieci ciepłowniczej. Ocena potencjału energetycznego odzysku ciepła stanowić będzie podstawę wypracowania optymalnego rozwiązania. Za pomocą nowoczesnych systemów odzyskiwania ciepła odpadowego można je wykorzystać ponownie do zaspokojenia grzewczych potrzeb stolicy. Takie rozwiązanie to między innymi zmniejszenie wpływu na środowisko, ponieważ energia zawarta w cieple odpadowym jest neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla. To również realne korzyści ekonomiczne w postaci optymalnych cen ciepła dla mieszkańców stolicy.

wiadomości ze świata

Niezaprzeczalny związek zrównoważonej mobilności z bezpieczeństwem 

Dane Komisji Europejskiej jasno wskazują, że tylko w 2021 roku niemal 20 000 straciło życie w wyniku wypadków drogowych – piesi, cykliści i motorowerzyści stanowią ponad 30% ofiar śmiertelnych. Ramy polityki bezpieczeństwa ruchu drogowego Komisji Europejskiej na lata 2021-2030 prezentują władzom krajowym i lokalnym plan działania mający na celu zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych o połowę do 2030 roku i osiągnięcie zerowej liczby ofiar do 2050 roku. Program opiera się na kompleksowym podejściu i filarach takich jak bezpieczne pojazdy, bezpieczna infrastruktura, ograniczenia prędkości oraz szybka i skuteczna reakcja w sytuacjach kryzysowych.  

Podatek dla firm kurierskich w Barcelonie 

Barcelona pracuje nad wprowadzeniem pionierskiego podatku regulującego korzystanie z przestrzeni publicznej przez duże firmy dostarczające usługi e-commerce. Opłata, która nazwana została „podatkiem Amazon”, ma generować 2,6 mln euro rocznie i będzie pierwszą tego typu w Hiszpanii. Rada Miasta zaznacza, że wzmożone dostawy przesyłek przez duże firmy kurierskie mają negatywny wpływ na korki, zanieczyszczenie powietrza, a także zaburzenie konkurencji z lokalnymi sklepami i biznesami. Głosowanie nad wprowadzeniem podatku odbędzie się w lutym 2023 roku, a w życie wejdzie od marca. Podatek nałożony zostanie na firmy, których roczny dochód brutto przekracza 1 mln euro. 

Jak przedłużyć sezon rowerowy na zimę? 

Miasto Aarhus w Danii prowadzi obecnie eksperyment mający na celu ustalenie, czy technologia może pomóc w przedłużeniu sezonu rowerowego aż do zimy. Projekt polega na umieszczeniu czujników temperatury na ścieżkach rowerowych, które w czasie rzeczywistym mogą informować użytkowników o ich aktualnym stanie, a co za tym idzie, są pomocne przy wyborze sposobu dotarcia do szkoły bądź pracy. W ramach testów miasto umieściło 40 czujników na sześciu trasach rowerowych. Mieszkańcy, którzy zgłosili chęć udziału w testach otrzymają SMS-y z przypomnieniem, kiedy dobrym pomysłem będzie wybór roweru.  

Reorganizacja systemu wypożyczeń hulajnóg w Wiedniu 

Stolica Austrii w 2023 roku zajmie się regulacją koszystania z e-hulajnóg. Ankieta przeprowadzona przez Wiedeńską Agencję ds. Mobilności po raz kolejny potwierdziła opinię wiedeńczyków, że przepisy dotyczące użytkowników e-hulajnóg powinny zostać zaostrzone, ponieważ ryzyko odniesienia obrażeń przez pieszych, osoby niedowidzące i osoby o ograniczonej sprawności ruchowej w ruchliwych miejscach i chodnikach wzrasta. Już wkrótce wynajęty pojazd nie będzie mógł być zaparkowany na chodniku, każdy jego ruch będzie monitorowany i będzie mógł być zatrzymany automatycznie, w przypadku wjechania w miejsce, w którym nie powinien być używany. 

Jak będzie wyglądał świat pod koniec XXI wieku? 

Zespół USwitch wspólnie z profesorem Samem Fankhauserem, dyrektorem ds. badań na Oxford University Net Zero, przeanalizowali dane dotyczące emisji z różnych gałęzi przemysłu, aby zrozumieć, w jaki sposób wszystkie kraje mogą osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r. Wygenerowane komputerowo obrazy projektu przedstawiają dwa scenariusze dla każdego z 20 miast. Pierwszy obraz scenariusza pokazuje, jak może wyglądać każde miasto, jeśli nie dokonamy niezbędnych zmian niezbędnych do złagodzenia skutków zmian klimatycznych. Drugi jest bardziej pozytywny i przedstawia, jak mogłyby wyglądać miasta, gdyby kraje w końcu osiągnęły swoje cele zerowej emisji netto. 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #55 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #49 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również