miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #49 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #49 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o wyzwaniach na jakie muszą przygotować się miasta w najbliższym dziesięcioleciu, szansie na 5 mln euro na modelową rewitalizację budynku z wielkiej płyty, mieście +/- 15-minutowym oraz taktycznej urbanistyce Mediolanu. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Ostatni tydzień naboru wniosków o mikrogranty

Tylko do 11 grudnia trwa ostatni w tym roku nabór wniosków grantowych dla gmin w ramach Giełdy Miejskich Technologii. Gminy, które złożą wnioski do 11 grudnia mają szansę zdobyć mikrogranty na przetestowanie przez minimum 6 miesięcy wybranego rozwiązania z katalogu produktów dostępnego na platformie. W tym naborze łączna pula środków, jaka zostanie przeznaczona na granty to aż 325 tysięcy złotych! Przed złożeniem wniosku należy pamiętać o wykonaniu kursu online „Jak rozmawiać z firmą technologiczną? Modelowa współpraca samorządu z biznesem”.

Miasta wyzwań 2033 – na jakie wyzwania muszą się przygotować polskie miasta?

Polski Fundusz Rozwoju wraz z Busola Trends przygotował raport przedstawiający wyniki warsztatów foresightowych przeprowadzonych w gronie ekspertów miejskich i technologicznych, a także przedstawicieli środowisk naukowych i organizacji pozarządowych. W ramach pracy warsztatowej analizując zarówno wpływ kluczowych sił napędowych, jakimi są megatrendy, jak i znaków sugerujących nowe kierunki rozwoju, wytypowaliśmy szereg problemów, z którymi będą zmagały się polskie miasta w perspektywie dziesięcioletniej w obszarach dobrostanu mieszkańców, ekologii i oszczędności oraz planowania urbanistycznego. Aby dowiedzieć się jakie wyzwania czekają polskie miasta w najbliższej dekadzie zapraszamy do pobrania raportu.

Szansa na 5 mln euro na modelową rewitalizację z wielkiej płyty

Komisja Europejska ogłosiła konkurs na budowę lub remont budynków spełniających założenia Nowego Europejskiego Bauhausu czyli ekologię, inkluzywność i piękno. W tym konkursie mogą wziąć udział samorządy powyżej 50 tys. mieszkańców a termin zgłoszeń upływa 19 stycznia 2023 r. Sieć Badawcza Łukasiewicz ze swoimi zasobami w zakresie budownictwa i innowacji pragnie wesprzeć samorząd gotowy do przeprowadzenia modelowej rewitalizacji budynku z wielkiej płyty w oparciu o finansowanie z KE. Zainteresowani proszeni są o kontakt na adres instytut@orgmasz.lukasiewicz.gov.pl

Jawor stawia na zieloną energię

W Jaworze powstaje jedna z największych w regionie farm fotowoltaicznych. Elektrownia o mocy 12 MW usytuowana będzie na nieużytkach o powierzchni 18 ha. Inwestor ZKlaster rusza z inwestycją o łącznej wartości blisko 50 milionów złotych. Jak zapewnia za kilkanaście miesięcy popłynie z niej pierwsza energia odnawialna, z której korzystać będą przede wszystkim jaworzanie. W pierwszej kolejności zielona energia zasili miejskie budynki użyteczności publicznej – szkoły, przedszkola czy przychodnię zdrowia. Nie bez znaczenia dla miasta będzie także oświetlenie uliczne. Jest to pierwsza inwestycja OZE na tym terenie, o tak dużej skali, w ramach utworzonego niespełna dwa lata temu Klastra Mądrej Energii w Jaworze.

Kraków pierwszym miastem w Polsce ze Strefą Czystego Transportu

23 listopada Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę o utworzeniu Strefy Czystego Transportu na terenie całego miasta. To nowatorskie rozwiązanie w Polsce i w tej części Europy. Pierwsze zmiany wejdą w życie w lipcu 2024 r., a całościowe – dwa lata później. Strefa Czystego Transportu (w skrócie SCT) to od lat stosowany w Europie sposób na poprawę jakości powietrza w miastach oraz dbania o zdrowie ich mieszkańców. Już w tej chwili jest ich ponad 300, a przygotowywanych jest kolejnych 200. Także w Polsce trwają prace nad wprowadzeniem SCT w innych miastach. Jej wprowadzenie oznacza ograniczenie wjazdu najstarszym pojazdom, emitującym najwięcej zanieczyszczeń. Strefy Czystego Transportu wprowadza się, aby ograniczyć negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza, emitowanych przez samochody. wiadomości ze świata

Polskie miasta wśród najszybciej rozwijających się technologicznych ekosystemów

W najnowszym raporcie dealroom.co przeanalizowano 201 miast z 65 państw. Wśród nich znajduje się 168 miast z przynajmniej jednym jednorożcem, tzn. innowacyjną firmą technologiczną, której wycenia wyniosła ponad 1 miliard dolarów. W sekcji „Wschodzące gwiazdy” czyli rankingu uwzględniającym ekosystemy osadzone w gospodarkach wschodzących o niższych kosztach utrzymania pojawiły się dwa polskie miasta – Wrocław (na pozycji nr 8) oraz Warszawa (pozycja nr 11).

Miasto +/- 15-minutowe – planowanie skupione na człowieku

Badanie przeprowadzone przez EIT Urban Mobility skupia się na tym, jak koncepcja miasta 15-minutowego przywróciła uwagę na planowanie skoncentrowane na człowieku. Koncepcja ta napędzona w szczególności przez pandemię COVID-19 wzbudziła zainteresowanie na całym świecie, a na pozycję lidera wysunął się Paryż. W raporcie opisany został paradygmat miasta 15-minutowego, główne wyzwania we wdrażaniu koncepcji w miastach, a także główne założenia, dobre praktyki oraz rekomendacje.

W Australii powstaje największa bateria na świecie

100 km na północ od Sydney, w miejscu starej elektrowni węglowej powstaje największa na świecie bateria złożona z 2592 magazynów energii. Nazywana Waratah Super Battery gwarantowaną ciągłą moc czynną na poziomie co najmniej 850 MW oraz pojemność magazynowania energii na poziomie co najmniej 1680 MWh. Akumulatorowy system magazynowania energii zajmie teren o powierzchni co najmniej 138 tys. metrów kwadratowych. Władze stanu Nowa Południowa Walia już uznały inwestycję za znaczącą część infrastruktury krytycznej. Bateria będzie działać jak wielki „amortyzator” dla sieci elektrycznej w celu zapewnienia niezawodności systemu. Pozwoli m.in. utrzymać stabilność w razie wystąpienia nagłych skoków napięcia.

Taktyczna urbanistyka zmienia ulice Mediolanu

Władze Mediolanu już w 2018 roku rozpoczęły testowanie inicjatywy Otwartych Placów. Działania realizowano z pomocą farb, donic, ławek czy stołów do ping-ponga i miały one na celu odzyskanie przestrzeni publicznej dla ludzi. W czasie pandemii program nabrał rozpędu i stworzono niemal 40 obszarów społecznościowych, co więcej w ramach programu utworzono 68 kilometrów chronionej infrastruktury rowerowej, gdyż miasto rozpoczęło realizację ambitnego planu rozwoju ruchu rowerowego. W listopadzie 2021 roku Rada Metropolitalna przyjęła plan budowy 750 km ścieżek rowerowych do 2035r.  Miasto chce, aby do 2035 roku jazda na rowerze stała się podstawowym środkiem transportu dla co najmniej 20% mieszkańców, a 80% domów ma znajdować się w promieniu jednego kilometra od w pełni chronionej trasy rowerowej.

Dobra komunikacja publiczna przyciąga nowe firmy

W kontrze do Doliny Krzemowej obecnie startupy na swoją siedzibę wybierają centrum San Francisco, dolny Manhattan, Toronto, Berlin czy rejony Shoreditch i Islington w Londynie. Wyniki badań Kevina Credita z Center for Spatial Data Science na Uniwersytecie w Chicago potwierdzają, że startupy lgną do centrów miast o najlepszym systemie transportu, w których mieszkańcy korzystają z mixu środków komunikacji, czyli jeżdżą metrem, ale też używają rowerów czy chodzą pieszo. To pokazuje, że dobra sieć transportowa, dziś jest czymś więcej niż tylko strategią mobilności, pozwalającą się sprawnie przemieszczać z jednego miejsca do drugiego, staje się stymulatorem przedsiębiorczości, wspierając tworzenie nowych miejsc pracy oraz rozwój gospodarczy.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #50 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #48 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również