miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #48 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #48 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o nadchodzącym naborze wniosków o mikrogranty, proekologicznej współpracy w Kaliszu, podsumowaniu Smart City Expo World Congress w Barcelonie oraz nowojorczykach walczących z nielegalnym parkowaniem. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Kolejny nabór wniosków o mikrogranty rusza już 28 listopada!

Już 28 listopada startuje ostatni w tym roku nabór wniosków grantowych dla gmin. Gminy, które złożą wnioski do 12 grudnia mają szansę zdobyć mikrogranty na przetestowanie wybranego rozwiązania z katalogu produktów dostępnego na platformie. Dowiedzieć się więcej będzie można już w tym tygodniu podczas dwóch webinarów. W środę 23 listopada 2022 o godz. 11:00 zapraszamy na webinar w ramach cyklu „Spotkanie z ekspertem KAPE”, a w czwartek 24 listopada 2022 o godz. 10:00 w ramach spotkania Klubu Bezpieczny Samorząd.

Miasto przyjazne mieszkańcom dzięki technologiom – podsumowanie Klubu Miast Przyszłości

W Pruszczu Gdańskim od dwóch lat działa One Card, czyli karta mieszkańca pozwalająca m.in. na zakup tańszych biletów na wydarzenia kulturalne, edukacyjne czy sportowe, a także korzystanie z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską oraz usług komunalnych. Z rozwiązania korzysta już 1/3 mieszkańców miasta, a w programie uczestniczy ponad 50 partnerów biznesowych. Ostatnie spotkanie Klubu Miast Przyszłości było okazją do wysłuchania prezentacji o karcie mieszkańca, z której na co dzień mogą korzystać mieszkańcy Pruszcza Gdańskiego. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem webinaru z udziałem przedstawicielki Urzędu Miasta, odpowiedzialnej za wdrożenie i obsługę tego programu.

Zielony Kraków – adaptacja do zmian klimatu

Jakość życia w mieście jest ściśle skorelowana z ilością terenów zielonych. Retencja, zielono-błękitna infrastruktura, utrzymanie i rewitalizacja parków oraz prowadzenie zalesień to szereg działań, które mają zostać podjęte w Krakowie w celu osiągnięcia stanu „miasta gąbki”. Zarząd Zieleni Miejskiej na szeroką skalę wykorzystuje tzw. wodę szarą do podlewania zielonych terenów miejskich, wprowadzone zostały cztery standardy koszenia w celu ograniczenia parowania wody z gleby, zmniejszenia temperatury powietrza oraz zwiększania miejskiej bioróżnorodności. W ramach projektu Life Urbangreen na terenach zieleni miejskiej badane były korzyści ekosystemowe drzew oraz zamontowane zostały specjalne czujniki monitorujące wilgotność.

Proekologiczna współpraca TBS i władz miasta w Kaliszu

W Kaliszu powstanie proekologiczne osiedle wielorodzinne w ramach którego miasto i jego spółka – Towarzystwo Budownictwa Społecznego – będzie kreować trendy w zakresie dostępnego, zrównoważonego i odpowiedzialnego tworzenia przestrzeni dla zabudowy mieszkaniowej. Zaprojektowane zostały 4 powtarzalne jednostki mieszkalne, które nie będą się wzajemnie przysłaniały. Dzięki temu z każdego zaprojektowanego mieszkania widoczna jest otaczająca zieleń. W projekcie skorzystano również z szeregu proekologicznych rozwiązań. Na terenie osiedla znajdować się będą stacje ładowania pojazdów elektrycznych, zielone dachy, retencjonowanie wody deszczowej, panele fotowoltaiczne czy budki lęgowe dla ptaków, a do budowy wykorzystane zostaną innowacyjne materiały budowlane (tj. cegła rozbiórkowa czy niskoemisyjne mieszanki cementowe).

Sopot pracuje nad rozwiązaniem problemu dostępności usług społecznych

Miasto pozyskało grant o wartości ponad 1,3 mln zł na to, aby rozwinąć usługi społeczne, które wspomogą osoby wymagające opieki, by jak najdłużej mogły pozostać w swoim środowisku – w formie dostosowanego do ich potrzeb mieszkania czy pomocy asystentów. Dzięki grantowi wspartych zostanie 20 osób, ale projekt zakłada różnorodne szkolenia dla asystentów, personelu czy innych osób, które będą świadczyć wsparcie. Wszystkie zakładane działania docelowo sprawią, że sopocianie uczestniczący w projekcie nie będą musieli korzystać z opieki w instytucjach lub potrzeba ta pojawi się zdecydowanie później. wiadomości ze świata

Podsumowanie Smart City Expo World Congress w Barcelonie

Światowy kongres Smart City Expo World Congress (SCEWC) 2022 dobiegł końca. Między 15 a 17 listopada w Barcelonie na terenie targów pojawiło się ponad 20 000 uczestników reprezentujących 134 państwa i 700 miast. W części wystawienniczej swoje rozwiązania prezentowało 853 wystawców. Pośród nich znaleźli się również polscy przedsiębiorcy i miasta. W ramach wydarzenia przyznane zostały również nagrody w konkursie World Smart City Awards przyznawanych corocznie podczas SCEWC dla wyróżnienia najlepszych inicjatyw i projektów w branży innowacji i transformacji miejskiej. Stolica Korei Południowej, Seul, została uznana za Smart City 2022.

We Francji parkingi pokryte zostaną panelami słonecznymi

Ustawa przyjęta przez francuski senat zakłada pokrycie panelami słonecznymi wszystkich dużych (mieszczących co najmniej 80 pojazdów) parkingów w kraju. Nowe prawo ma na celu wsparcie krajowego sektora odnawialnych źródeł energii (OZE) i wesprzeć Francję w wygenerowaniu nawet 11 gigawatów mocy w OZE. Francja ma ambicję, aby do 2050 roku dysponować 100 GW mocy pochodzącej z fotowoltaiki. Rządzący zapowiedzieli przyspieszenie budowy farm wiatrowych i parków słonecznych, a także rozważają budowy dużych farm fotowoltaicznych na pustych terenach przy autostradach, liniach kolejowych oraz polach uprawnych.  

Mieszkańcy Nowego Jorku w walce z nielegalnym parkowaniem

Aby uporać się z problemem nielegalnego parkowania władze miasta rozważają wprowadzenie przepisów, które pozwolą na karanie kierowców zwykłym mieszkańcom. W zamian zgłaszający mógłby liczyć na 25% wartości mandatu. Nie jest to nowość dla nowojorczyków, którzy w 2018 roku uczestniczyli w Citizens Air Complaint Program, na mocy którego mieszkańcy dostali możliwość zgładzania samochodów, które zaparkowano i pozostawiono z włączonym silnikiem. Celem przepisów było ograniczenie niepotrzebnych emisji i hałasu. Wprowadzenie ich przyniosło wymierne korzyści. W 2021 roku wartość wystawionych mandatów wyniosła 2,3 mln USD, z czego ponad 700 tys. trafiło do kieszeni mieszkańców.

Ateny w rozszerzonej rzeczywistości

Stolica Grecji i Google stworzyły nową inicjatywę, która pozwoli dostrzec miasto jako żywe muzeum. Projekt jest częścią strategii zrównoważonego rozwoju turystyki, nad którym greckie Ministerstwo Turystyki współpracuje z technologicznym gigantem od kwietnia 2022. Celem działań jest stworzenie partnerstwa pomiędzy rządem a firmami z branży turystycznej, które wspierane będzie przez Google w celu promocji Grecji jako całorocznej destynacji podróży. „Athens. The city is the museum” jest doświadczeniem online dostępnym na stronie, jak i w aplikacji. Ateny zaprezentowane zostały jako żywe muzeum pełne sztuki ulicznej, muzyki, architektury czy zróżnicowanej kuchni na każdym rogu.

Megamiasto w Arabii Saudyjskiej

Arabia Saudyjska rozpoczęła budowę megamiasta, którego nazwa Neom wywodzi się z dwóch słów z greki i arabskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza nową przyszłość. W jego skład ma wchodzić kilka projektów. Jednym z nich ma być Oxagon czyli zbudowane na planie ośmiokąta przemysłowe i po części pływające miasto o szerokości 7 km, Trojena czyli położony w górach ośrodek wypoczynkowy, w którym będzie można pojeździć na nartach (w 2029 mają się tu odbyć Zimowe Igrzyska Azjatyckie 2029 oraz The Line – miasto o szerokości 200 metrów i długości 170 km. Projektem Neom i firmą o takiej samej nazwie powołaną do budowy nowego miasta kieruje Muhammad ibn Salman, czyli saudyjski następca tronu. Kilka lat temu przedstawił on Wizję 2030 czyli strategię rozwoju państwa, która ma prowadzić do jego unowocześnienia, dywersyfikacji przychodów i uniezależnienie się od ropy.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #49 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #47 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również