smart city EXPO Barcelona Kongres

Nowe perspektywy i technologie dla miast, czyli podsumowanie światowego kongresu Smart City Expo w Barcelonie

PFR dla Miast
Nowe perspektywy i technologie dla miast, czyli podsumowanie światowego kongresu Smart City Expo w Barcelonie

Światowy kongres Smart City Expo World Congress (SCEWC) 2022 dobiegł końca. Między 15 a 17 listopada w Barcelonie na terenie targów pojawiło się ponad 20 000 uczestników reprezentujących 134 państwa i 700 miast. W części wystawienniczej swoje rozwiązania prezentowało 853 wystawców. Pośród nich znaleźli się również polscy przedsiębiorcy i miasta.

Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli miast z pięciu kontynentów, w tym burmistrza Kijowa Witalija Kliczko, który wyjaśnił, w jaki sposób cyfryzacja pozwoliła stolicy Ukrainy na dalsze funkcjonowanie i ratowanie życia podczas rosyjskiej inwazji. Wśród miast, których delegacje pojawiły się podczas kongresu znalazły się, m.in. Amsterdam, Atlanta, Barcelona, ​​Berlin, Boston, Bruksela, Buenos Aires, Frankfurt, Nowy Jork, Paryż, Quito, Reykjavik, Rio de Janeiro, Seul, Sztokholm, Sydney, Tel Awiw, Tokio i Wiedeń.

Polski akcent podczas SCEWC

Rzeszów wraz z ML System, czyli polską spółką technologiczną z siedzibą koło Rzeszowa postrzeganą jako jednego z pionierów na rodzimym rynku fotowoltaiki, a także zaproszonymi do współpracy startupami na wspólnym stoisku prezentował technologie, które powstały w mieście i przedstawiał aktualnie wdrażane inteligentne rozwiązania. Ciekawym przykładem systemu dedykowanego  władzom miejskim jest rzeszowski AQUARes pozwalający na przystosowanie miasta do zmian klimatu widocznych w postaci deszczy nawalnych i okresów suszy. Podczas SCEWC w Barcelonie włodarze stolicy Podkarpacia nawiązali współpracę z rzeszowskim startupem Maas Loop, by wspólnymi siłami zadbać o środowisko i recycling odpadów. Przy stoisku porozmawiać można było również z twórcami platformy Connected City, czyli zwycięzców ubiegłorocznego Klimatonu organizowanego przez PFR dla Miast.

Przedstawiciele administracji i biznesu podczas konferencji mieli możliwość promowania innowacyjnych firm i rozwiązań, ale też wymiany dobrych praktyk i poszukiwania inspiracji do wprowadzenia kolejnych usprawnień technologicznych, by w dalszym ciągu poprawiać jakość życia mieszkańców.

Spośród polskich firm, które prezentowały swoje rozwiązania wymienić można m.in.: SEEEDiA, czyli przedsiębiorstwo oferujące inteligentną miejską infrastrukturę wraz z platformą, która pozwala lepiej zarządzać miastem, Blees, czyli dostawcę rozwiązań technologicznych dla branży transportu bezemisyjnego oraz spółkę Welliot tworzącą urządzenia i rozwiązania dla inteligentnych miast wykorzystując technologię papieru elektronicznego.

Podczas tegorocznych targów Smart City Expo World Congress swoje wdrożenia zaprezentowała też Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Przedstawiciele GZM opowiadali m.in. o innych projektach związanych z dronami, w tym międzynarodowym projekcie ASSURED-UAM, projektach dotyczących wykorzystania wodoru w transporcie publicznym oraz koncepcji miasta 15-minutowego. Interaktywna mapa wyświetlana była na zielonym i ekologicznym stoisku Metropolii, które organizatorzy wyróżnili nagrodą „Najbardziej Zrównoważonego Wystawcy”.

Wyróżnienia World Smart City Awards

W ramach wydarzenia przyznane zostały również nagrody w konkursie World Smart City Awards przyznawanych corocznie podczas SCEWC dla wyróżnienia najlepszych inicjatyw i projektów w branży innowacji i transformacji miejskiej. Stolica Korei Południowej, Seul, została uznana za Smart City 2022. Ponadto w tegorocznej edycji Kijów otrzymał specjalną nagrodę za wykorzystanie usług cyfrowych do ratowania życia w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która rozpoczęła się w lutym.

W kategorii Energia i Środowisko nagrodę otrzymał projekt oprogramowania firmy TerraGo Technologies do obsługi i realizacji sieci oświetlenia publicznego miasta Chicago w Stanach Zjednoczonych. W kategorii Mobilność nagrodzono inicjatywę cyfryzacji ruchu DIGI-V w niemieckim mieście Wiesbaden, opracowaną przez firmę Yunex Traffic. Miasto Dublin, stolica Irlandii, otrzymało nagrodę w kategorii Zarządzanie i Ekonomi aza projekt rozwoju dronów, podczas gdy Amsterdam otrzymał nagrodę za grę HackShield dotyczącą bezpieczeństwa cybernetycznego dla młodzieży w kategorii Bezpieczeństwo, a nagrodę w kategorii inkluzywności przyznano The Global Initiative for Inclusive ICTs (G3ict), dla projektu sztucznej inteligencji miasta Atlanta dotyczącego chodników sprzyjających włączeniu społecznemu. Stolica Argentyny, Buenos Aires, otrzymała nagrodę Infrastruktura i Budownictwo za projekt Ciudad 3D, nowe narzędzie promujące zrównoważony rozwój miast. W kategorii Kluczowych Technologii zwycięzcą zostało belgijskie miasto Brugia za platformę Smart City Data Platform, która obejmuje również miasta Leuven i Roselare.

Dwa projekty zremisowały jako zwycięzcy w kategorii Innowacje. Pierwszym z nich jest AutoSafety Uganda, inicjatywa mająca na celu zmniejszenie liczby wypadków i zanieczyszczenia w afrykańskim kraju, opracowana przez Wanyama Autosafety Initiatives. Drugim zwycięzcą był projekt Empowering Cities through Data, realizowany przez indyjskie Ministerstwo Mieszkalnictwa i Spraw Miejskich. Wreszcie nagroda za przywództwo, przyznawana osobom i organizacjom promującym rozwój inteligentnych rozwiązań miejskich na poziomie międzynarodowym, trafiła do Emilii Saiz, UCLG – Sekretarza Generalnego Zjednoczonych Miast i Samorządów oraz Aníbala Gavirii, Gubernatora Antioquia (Kolumbia).

Kolejna edycja kongresu zaplanowana jest już na 7-9 listopada 2023, ponownie gromadząc czołowych międzynarodowych ekspertów i firmy, aby stawić czoła wyzwaniom związanym z transformacją miast.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Ostatnia chwila na zgłoszenie do bezpłatnego programu GovTech inno_Lab. Nabór trwa do 30.11.2022 r.
Jakie są najważniejsze miejskie wyzwania? Wnioski z warsztatów foresightowych PFR dla Miast
Następny

Zainteresują Cię również