miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #38 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #38 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

W tym wydaniu piszemy m.in. o tym jakie wydarzenia przygotowaliśmy w ramach WUF11, laureatach konkursu Smart City Awards, ostatnim naborze w ramach European City Facility oraz ważnym głosie młodych miejskich doradców. Zapraszamy!

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Spotkajmy się na WUF11!

Już w przyszłym tygodniu w Katowicach rozpocznie się World Urban Forum – największe i najważniejsze wydarzenie poświęcone rozwojowi miast na świecie organizowane przez ONZ-Habitat. W programie znajdują się również pozycje przygotowane przez zespół PFR dla Miast. 28 czerwca o godz. 14:30 zapraszamy wszystkich zainteresowanych formułą miejskich hackatonów. W czasie wydarzenia Challenge-Driven Innovation. Implementation summary of Klimaton for Cities przedstawione zostaną efekty rozwiązań wypracowanych podczas grudniowego Klimatonu dla Miast. 30 czerwca o godzinie 9:00 zapraszamy na warsztaty Service design in cities, które kierowane do wszystkich, którym bliskie jest projektowanie usług zorientowane na użytkownika. Zapisy na WUF11 jeszcze do 25 czerwca! 

Detekcja satelitarna w mieście - podsumowanie spotkania Klubu Miast Przyszłości PFR

Wrocław jest to pierwsza gmina w Polsce, która wykorzystała detekcję satelitarną, aby szybciej wykrywać nieprawidłowości w lokalnym systemie podatkowym i, jak się okazało, działanie to było niezwykle skuteczne. Przez rok udało się skontrolować pond 65% powierzchni miasta, co przyniosło do miejskiego budżetu wpływy szacowane na nawet 3-4 miliony złotych.  Szczegóły wdrożenia technologii kosmicznych w mieście przedstawiła na ostatnim spotkaniu Klubu Miast Przyszłości Izabela Piekielnik Dyrektor Wydziału Podatków i Opłat we wrocławskim Urzędzie Miejskim. Prezentacja i nagranie webinaru jest dostępne na naszej stronie. Kolejne spotkania Klubu Miast Przyszłości już po wakacjach, aby pozostać na bieżąco zapraszamy do zapisu do newslettera na stronie pfrdlamiast.pl.   

Bezpłatne czujniki smogu dla 1200 szkół

1200 szkół z całej Polski otrzyma bezpłatne urządzenia pomiarowe do monitorowania jakości powietrza oraz pakiet materiałów interaktywnych na temat smogu w ramach projektu Edukacyjnej Sieci Antysmogowej. ESA to projekt edukacyjno-informacyjny realizowany przez NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. W akcji mogą wziąć udział szkoły z całej Polski należące do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Wszystkie placówki, które przystąpią do projektu, będą uczestniczyć w zajęciach o tematyce ekologicznej, a 1200 z nich otrzyma bezpłatny czujnik smogu i tablicę LED do wyświetlania wyników pomiarów. Zgłoszenia zainteresowanych udziałem w projekcie placówek będą przyjmowane do 30 czerwca br. 

Laureaci konkursu Smart City Awards

Podczas XIV edycji Smart City Forum odbyło się wręczenie nagród w konkursie Smart City Awards. Konkurs ma na celu popularyzację osobowości i przedsięwzięć, które w znaczący sposób przyczyniły się do promocji rozwiązań, służących budowie inteligentnych miast w Polsce, oraz miast realizujących tę ideę. Nagrody otrzymały miasta: Duszniki-Zdrój - za wdrażanie inteligentnych rozwiązań miejskich oraz proekologiczne inwestycje, Kołobrzeg - za wdrażanie idei miasta Inteligentnego w ramach projektu „Kołobrzeg. Human, Part and Space”, Rzeszów - za skuteczne realizowanie strategii w zakresie Smart City oraz Gdańsk jako lider autonomizacji transportu publicznego.

Rowery elektryczne z dotacjami w Gdyni

Od 10 czerwca Gdynianie mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupu roweru elektrycznego. Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce zdecydowała się na program dopłat. Rowery elektryczne będą miały szanse uzyskać wysokie, bo sięgające 50% całej kwoty dofinansowanie, przy czym kwota dotacji to nie więcej niż 2500 złotych. Jeśli cena roweru będzie niższa, odpowiednio niższa będzie również dopłata. Można się jednak spodziewać, że jeśli pilotażowy program odniesie sukces, inne duże miasta pójdą za przykładem Gdyni. wiadomości ze świata

Ostatni nabór w ramach European City Facility (EUCF)

9 czerwca 2022 r. rozpoczął się ostatni nabór w ramach European City Facility (EUCF), który potrwa aż do 30 września 2022r.  W tej czwartej edycji EUCF wybranych zostanie 48 samorządów lokalnych z całej UE, które otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 60 000€ na opracowanie koncepcji inwestycyjnej.  Zainteresowani składaniem wniosku mogą skorzystać z webinarium, które odbędzie się 21 czerwca o godzinie 12:00 na platformie Zoom. Obowiązują zapisy przez formularz. Warto również zapoznać się z opisami projektów wyłonionych w pierwszym i drugim naborze

Głos młodych doradców miejskich włodarzy

Z racji na obchody Roku Młodych 26 europejskich miast uczestniczyło w programie „Future Mentors”, w którym to młodzi ludzie wcielili się w mentorów liderów miast. Podczas konferencji Eurocities odbyła się prezentacja 6 rekomendacji przygotowanych przez mentorów. Młodzi mentorzy zwrócili uwagę jak ważne jest uwzględnianie głosu młodych przy podejmowaniu decyzji oraz udzielanie przez miasto informacji zwrotnej czy pomysły i uwagi były wartościowe. Wśród rekomendacji pojawił się postulat przynajmniej 2 spotkań rocznie na linii młodzi mieszkańcy a władze miasta, dzięki temu utrzymana zostanie otwarta komunikacja oraz stworzenie budżetów przeznaczonych na inicjatywy organizacji młodzieżowych.  

Jak zachęcić mieszkańców do ruchu na świeżym powietrzu?

Sprzęty pięciu siłowni na świeżym powietrzu w Tallinie opatrzone zostały naklejkami z kodami QR. Po zeskanowaniu kody kierują do specjalnie nagranych filmików z instrukcją obsługi i przykładowymi ćwiczeniami. Władze miasta w ten sposób chcą zachęcić mieszkańców do aktywności na świeżym powietrzu i uprawiania sportu. Akcja w szczególności skierowana jest do młodych mieszkańców miasta i jest wynikiem współpracy z młodzieżą ukierunkowanej na powstanie nowych projektów i przestrzeni. Rozpoczęcie projektu zaplanowane zostało na wakacje specjalnie po to, aby dzieci i młodzież mogły aktywnie spędzać wolny czas.  

Dbałość o customer experience nie tylko w biznesie

Skupienie się na doświadczeniach klienta jest powszechne w biznesie, rozkwit przeżywają metodyki design thinking czy service design, które pozwalają produkować produkty i usługi z uwzględnieniem potrzeb końcowego odbiorcy. Metodyki te znajdują coraz więcej zastosowań w miastach, niektóre z nich powołują nawet specjalne stanowisko pełnomocnika ds. doświadczeń mieszkańców, którego zadaniem jest dbanie o efektywną obsługę. W Nowym Jorku powołano pierwszą Dyrektorkę ds. Customer Experience, która skupia się głównie na zapewnieniu odpowiedniej obsługi online mieszkańców. W Europie tożsame stanowisko powstało w Mediolanie. 

9 euro za bilet miesięczny w Berlinie

Z racji na rosnące ceny paliwa władze Berlina zdecydowały się na wprowadzenie przejazdów kolejami i komunikacją miejską za jedyne 9 euro miesięcznie. Długoterminowym celem akcji jest przyspieszenie dekarbonizacji i uniezależnienia od ropy. Przez trzy letnie miesiące miesięczny bilet na wszystkie rodzaje komunikacji będzie kosztował zaledwie 9 euro. Biorąc pod uwagę zamożność niemieckiego konsumenta to niewiele. Porównując siłę nabywczą Niemców i Polaków to tak, jakby wprowadzić w Polsce miesięczne bilety za 16 złotych (3,5 euro). 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #39 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #37 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również