miejskie innowacje wiadomości prasówka

Miejskie Innowacje #7 – przegląd informacji z kraju i ze świata

PFR dla Miast
Miejskie Innowacje #7 – przegląd informacji z kraju i ze świata

Zapraszamy do zapoznania się z dwutygodniowym podsumowaniem najciekawszych miejskich wiadomości z kraju i ze świata. W prasówce znajdziecie informacje o innowacyjnych projektach, interesujących raportach na temat samorządów oraz zmianach legislacyjnych dotyczących miast.

Tym razem dowiecie się jak radzą sobie samorządowcy z pracą zdalną, co przyniosło wprowadzenie uchwały krajobrazowej w Krakowie, w jaki sposób można zdobywać zaufanie mieszkańców poprzez usługi cyfrowe oraz o czym powinniśmy pamiętać przy budowaniu pierwszych miast na Marsie.

Informacje z Polski:

Informacje ze Świata:

wiadomości z Polski

Jak radzą sobie samorządowcy z pracą zdalną? Wyniki ankiety PAP

Polska Agencja Prasowa przeprowadziła ankietę dotyczącą pracy zdalnej wśród 607 samorządowców. Pracownicy urzędów podczas pandemii częściej pracują w czasie wolnym – zdarza się to 79% ankietowanych. Jednocześnie wyniki badania wskazują na spadek efektywności pracy przedstawicieli miast ze względu na brak dostępu do odpowiednich narzędzi: 28% urzędników deklaruje brak komputera, a 56% respondentów nie ma dostępu do potrzebnej dokumentacji.

Efektywność energetyczna w formule ESCO na przykładzie Sosnowca

Formuła ESCO (Energy Service Company) pozwala realizować przedsięwzięcia poprawiające efektywność energetyczną bez angażowania własnych środków urzędu miasta. Mimo wielu zalet tego typu współpracy z podmiotem prywatnym, w Polsce nie jest ona popularna. Jednym z przykładów udanego projektu w formule ESCO jest modernizacja systemu ogrzewania szkół w Sosnowcu. Nowy artykuł w Bazie Miejskich Innowacji PFR dla Miast analizuje korzyści z tej realizacji i przedstawia rekomendacje dla innych samorządów planujących poprawę efektywności energetycznej.

Niepewna przyszłość biurowców po pandemii

Według raportu McKinsey wiele dużych korporacji po pandemii prawdopodobnie zmieni model pracy na hybrydowy (praca zdalna rotacyjnie zamieniana z biurową), co może zmniejszyć zapotrzebowanie na przestrzeń biurową nawet o 30%. Mogłoby się wydawać, że właściciele nieruchomości wkrótce będą miały problem ze znalezieniem najemców, jednak najnowszy raport CBRE stoi w kontrze do tej tezy. W 2020 roku inwestycje w biurowce radykalnie spadły, dlatego analitycy szacują, że już w 2022 roku może dojść do luki podażowej w Polsce – oddawanych do użytku przestrzeni będzie mniej niż wynika z zapotrzebowania.

Pierwsze efekty uchwały krajobrazowej w Krakowie

Od 1 lipca 2020 roku w Krakowie funkcjonuje uchwała krajobrazowa, która m.in. zakazuje mocowania tablic reklamowych na słupach oświetlenia ulicznego. Widać już pierwsze efekty nowych regulacji – z terenu miasta zniknęło 800 reklam tego typu. W mieście nie będzie też możliwości zajmowania pasa drogowego w celach reklamowych bez zgody zarządcy drogi, co w efekcie doprowadziło do wystawienia ponad 70 decyzji nakładających kary na sumę ponad 250 tys. zł. Na usunięcie lub zmianę reklam niezgodnych z uchwałą przeznaczono dwuletni okres dostosowawczy.

Bilety autobusowe kupimy prosto z mapy

Popularna aplikacja Mapy Google w najbliższych tygodniach umożliwi zakup biletów do komunikacji miejskiej w trzech polskich miastach: Warszawie, Wrocławiu i Łodzi. Funkcjonalność zakupu biletów online była oferowana już przez kilku innych ogólnopolskich dostawców, ale amerykańska firma ma jedną istotną przewagę: użytkownik korzystający z nawigacji Google nie będzie musiał przełączać się pomiędzy aplikacjami. Firma pracuje nad tym, aby do Europy trafiła też funkcjonalność zapłaty za parkowanie – dotychczas działa ona w 400 amerykańskich miastach.

 

wiadomości ze świata

Globalne Wyzwanie Burmistrzów – nabór dla dużych miast

Sieć Bloomberg Cities poszukuje 50 najbardziej znaczących innowacji miejskich, które zostały wymyślone lub uruchomione w następstwie pandemii COVID-19. Konkurs jest przeznaczony dla miast o wielkości powyżej 100 tys. mieszkańców i można w nim zgłaszać pomysły na dowolnym etapie realizacji. Projekty muszą jednak wykazywać wpływ na rozwiązanie problemów i nadawać się do zaadaptowania przez inne miasta. 15 najlepszych projektów otrzyma po 1 milion dolarów na wdrożenie. Wszystkie kwalifikujące się miasta mogą wypełnić wniosek do 21 marca 2021 r.

Usługi cyfrowe mogą budować zaufanie mieszkańców do urzędu

Władze Dublina są odpowiedzialne za utrzymanie mieszkań socjalnych dla około 25 tys. osób. Mieszkańcy źle oceniali proces naprawy usterek w budynkach – nie wiedzieli kiedy zgłoszone problemy zostaną rozwiązane, przez co ich zaufanie do przedstawicieli miasta było niskie. Miasto postanowiło scyfryzować zarządzanie tym procesem, dzięki czemu dublińczycy będą mieli możliwość podglądu na jakim etapie jest ich sprawa. Przedstawiciele miasta przyznają, że intensywniejsza i bardziej transparentna interakcja z mieszkańcami buduje ich zaufanie do urzędu.

Pszczoły przeniosą się do miast?

Naukowcy z brytyjskich uniwersytetów przeprowadzili badania dotyczące bioróżnorodności, które wykazały, że miasta mają bogatszą ofertę żywienia dla pszczół i motyli niż tereny wiejskie. Jest to spowodowane postępującym uprzemysłowieniem rolnictwa, które wprowadza monokulturę zbóż negatywnie wpływającą na zdrowie owadów zapylających. W miejskich ogrodach występuje znacznie więcej gatunków roślin kwitnących i produkujących nektar, co sprawia, że mogą stawać się coraz atrakcyjniejszym siedliskiem dla pszczół.

Specjalizacje urban labów na świecie

Miejskie laboratoria są coraz popularniejszym sposobem na inicjowanie innowacyjnych projektów, czego przykładem są urban laby w Gdyni i Rzeszowie. Czego mogą nauczyć się polskie laboratoria od zagranicznych odpowiedników? Niektóre z nich mają swoje specjalizacje. W Erywaniu laboratorium koncentruje się na kwestiach społeczno-kulturowych i ma na celu ochronę i konserwację historycznych budynków w stolicy. Norymberga z kolei postawiła na innowacje w rolnictwie – w jednym z projektów opracowano modułowy system uprawy roślin i hodowli ryb.

Miasta na Marsie a ziemskie doświadczenia

Początek 2021 roku jest obfity w misje eksplorowania Marsa – naszego najbliższego sąsiada w Układzie Słonecznym. Ze względu na ekstremalne warunki atmosferyczne agencje kosmiczne wysyłają na czerwoną planetę obecnie tylko roboty, ale wraz z rozwojem technologii coraz częściej mówi się o zakładaniu trwałych kolonii na Marsie. Co będzie ważne przy budowaniu pierwszego miasta na obcej planecie? Autor artykułu problemowego podkreśla wagę kreowania nowego miejsca do życia przy udziale wszystkich członków wspólnoty, a także ogólnodostępnych usług cyfrowych.

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Miejskie Innowacje #8 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Miejskie Innowacje #6 – przegląd informacji z kraju i ze świata
Następny

Zainteresują Cię również