smart city Innowacje Samorząd

Innowacje w samorządach - PFR dla Miast świętuje 3 lata

PFR dla Miast
Innowacje w samorządach - PFR dla Miast świętuje 3 lata

3 lata temu Polski Fundusz Rozwoju zainaugurował program „PFR dla Miast”. Jego celem od początku było wsparcie rozwoju polskich miast przyszłości mierzących się z wyzwaniami takimi jak cyfryzacja, transformacja energetyczna czy poszukiwanie alternatywnych form finansowania. W tym czasie w programie powstało wiele projektów, dzięki którym miasta  zdobywały kompetencje przydatne do budowania inteligentnych miast, ale też umożliwiające testowanie nowoczesnych rozwiązań informatycznych rodzimych spółek z rynku smart city.

Efekty trzyletniej współpracy z samorządami to między innymi:

20 przyznanych grantów w Giełdzie Miejskich Technologii

W październiku 2022 uruchomiona została Giełda Miejskich Technologii, czyli platforma łącząca dostawców rozwiązań z obszaru smart city z miastami.  Na stronie internetowej samorządowcy mogą w prosty sposób porównać oferty firm technologicznych, znaleźć potrzebne rozwiązanie oraz złożyć wniosek o grant na testowe wdrożenie wybranego produktu w wysokości do 50 tys. zł. Do tej pory przyznanych zostało już 20 grantów na kwotę blisko 900 tys. zł.

7 aplikacji dla miast stworzonych w ramach hackathonów

Do tej pory przeprowadzone zostały dwa maratony programowania ukierunkowane na rozwiązanie realnych problemów zgłoszonych przez polskie samorządy. Podczas Hackathonu dla Miast zorganizowanego w listopadzie 2020 r. we współpracy z Centrum GovTech, zespoły programistów tworzyły aplikacje mające służyć samorządom przede wszystkim w walce ze skutkami pandemii.  Zielona edycja wydarzenia, czyli Klimaton dla Miast, który odbył się w grudniu 2021, skupiła się na rozwiązaniu problemów klimatycznych i środowiskowych zgłaszanych przez samorządy. W odpowiedzi na wyzwania z obszaru mobilności, transformacji energetycznej czy gospodarki komunalnej uczestnicy hackatonów stworzyli i wdrożyli 7 aplikacji. W tym roku odbędzie się kolejna edycja hackathonu dla samorządów. Niebawem dostępne będą bardziej szczegółowe informacje.

635 przeszkolonych samorządowców

W ramach tematycznych programów edukacyjnych, takich jak Akademia Miast Przyszłości, Kurs Analityka Danych PoukłaDANE czy kursów online („Ekspert Miast Przyszłości” oraz „Jak rozmawiać z firmą technologiczną” nt. modelowej współpracy miast ze spółkami technologicznymi dostępny dla zarejestrowanych użytkowników platformy Giełda Miejskich Technologii) przeszkolonych zostało 635 samorządowców.

9 zrealizowanych spotkań Klubu Miast Przyszłości

Klub Miast Przyszłości to forum wymiany wiedzy pomiędzy samorządowcami. W trakcie comiesięcznych spotkań przedstawiciele i przedstawicielki miast z całej Polski opowiadają o zrealizowanych w swoich gminach projektach, dzielą się sposobami na wykorzystanie nowych technologii do sprawniejszego zarządzania miastem i chwalą się efektami, jakie mogą przynieść odpowiednio wdrożone innowacje. Do tej pory odbyło się już 9 webinariów, podczas których przedstawione zostały projekty wykorzystujące nowe technologie do sprawniejszego zarządzania miastem jak np. robotyzacja procesów administracyjnych w Bydgoszczy czy wykorzystanie detekcji satelitarnej do kontroli podatków od nieruchomości we Wrocławiu.

68 wdrożeń opisanych w Bazie Miejskich Innowacji

Szczegółowe opisy wdrożeń innowacji oraz ich efektów prezentowane są w Bazie Miejskich Innowacji. Do tej pory pojawiło się tam już 68 artykułów tworzonych we współpracy z samorządowcami odpowiedzialnymi za często pionierskie projekty. W opisach rozwiązań prezentowane są nie tylko korzyści, ale też trudności pojawiające się w pczasie projektu oraz rekomendacje ekspertów dla kolejnych miast zainteresowanych podobnym wdrożeniem. danym obszarze.

170 artykułów i analiz poświęconych miejskim innowacji

Łącznie na portalu pfrdlamiast.pl opublikowanych zostało 170 artykułów i analiz poświęconych miejskim innowacjom. Do najchętniej czytanych publikacji należały wpisy dotyczące Miejskiego Planu Adaptacji czy  ebook pt. „Budowanie miast przyszłości” przedstawiający nowatorskie rozwiązania technologiczne z obszaru cyfryzacji, energetyki i mobilności wdrożone w polskich miastach oraz raport z warsztatów foresightowych „Miasta wyzwań 2033” podsumowujący spotkanie ekspertów, którego celem było zdefiniowanie kluczowych wyzwań polskich miast w perspektywie najbliższych 10 lat.

W kolejnym roku działalności PFR dla Miast w dalszym ciągu rozwijane będą projekty pozwalające na budowanie miast przygotowanych na wyzwania przyszłości. Informacje o najnowszych inicjatywach wspierających polskie samorządy, a także terminach kolejnych naborów mikrograntów w ramach Giełdy Miejskich Technologii publikowane są na portalu www.pfrdlamiast.pl oraz poprzez newsletter.

 

PFR dla Miast
Poprzedni artykuł
Zmiany w Regulaminie i nowe terminy naboru wniosków
Miasta wyzwań 2033: Blockchain dla nowoczesnych miast - wywiad z Marcinem Rzeteckim
Następny

Zainteresują Cię również